Evaluating multilateral effects of maritime sector involvement, in socio-economic development of countries
Denizcilik sektörü faaliyetlerinin, ülkelerin sosyo ekonomik gelişimlerine çok yönlü etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 504252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, Marine, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Denizyolu taşımacılığı Dünyada en büyük taşımacılık olarak yer almaya devam etmektedir. Denizyolu taşımacılığı dünya pazarlarının can damarıdır. Üretim safhasından sınırları geçerek evlerimize ulaşan malların neredeyse %90 i bir şekilde Denizyolu taşımacılığından geçerek seferlerini tamamlamaktadır. Denizyolu taşımacılığının gelişmesi medeniyetlerin kültürleşme süreciyle beraber başlamıştır. Bu süreçte denizyolu taşımacılığı pek çok ülkeye direk ve dolaylı olarak etkiler oluşturmuştur. Bu yüzden Bilim adamları on yıllardır, Dünya denizciliğini sadece dünya ekonomisini takip etmek için değil, aynı zamanda ekonominin nasıl evrim geçirdiğini, nereye doğru gittiğini görmek için izlemektedir. Bu çalışmanın içinde Denizciliğin gelişimini incelerken, etkilerinin pek çok muhtelif coğrafi bölgede ve her bir ülkede farklı olduğunun altını çizmek isteriz. Bununla birlikte bu değişik faktörleri anlamanın, toplumların modernleşmesi için çok önemli olduğu açıktır. Bu çalışmada denizciliğin her bir muhtelif ülke üzerindeki ölçümlenmiş çok yönlü etkilerini vurgulamaktayız. Baltık Dry Endeksi Amalgamını, ekonomi ve denizcilik için çok önemli göstergesi olarak buna örnek verebiliriz. Bu çok yönlü etkilerin üstünde durarak, bir model geliştirmek, her bir ülkenin gelecekte daha iyi bir Dünya ve refaha ulaşma çabalarını güçlendirecek, kolaylaştıracaktır. Deniz yolu taşımacılığı küresel ekonomide büyük rolünün olmasının bir sebebi de, uluslararası taşımacılıkta devamlı kapasiteleri gelişen liman terminallerini de içermesidir. Denizyolları taşımacılığının çok yönlü anlaşılması, ülkelerin gelişme paradigmalarını da önemli bir bakış imkânı sağlayacaktır. Bir diğer yükselen düşünme konusu da, küresel deniz taşımacılığının kara ve deniz ülkeleri üzerinde oluşan değişken etkileridir.
Özet (Çeviri)
Waterborne Shipping remains world's greatest Transportation. It is the vital transportation of global world. Almost %90 of trading goods across borders are being transported by waterborne at least some part of their trip to users. Development of shipping is beginning with acculturation of civilisations. Waterborne shipping has a direct and an indirect impact in all countries for centuries. For decades' economists have been tracking global maritime not only for monitoring Global economy but also how global economy is evolving and where it is headed. We also underline the fact that shipping development on each country is distinctly different among individual geographic regions. Nevertheless, understanding these factors will be crucial for modernization of populations. We reiterate measurements and bilateral effects of shipping through individual countries. Likewise, BDI is an amalgam, a crucial indicator of shipping & economy. Developing a model underlining these effects to individual countries will enlighten their Forthcoming Necessary actions for a better world &prosperity. Maritime Shipping has taken such a major role in global economy, due to the fact that international Maritime transportation systems including port terminals, sustain constant progress the capacity of growth. Understanding multilateral effects of maritime shipping will have a meaningful insight into countries development paradigm. Another arising consideration is; Global Marine transportation trade has different variable effects through both Coastal and Landlocked countries.