Harekete duyarlı izleme düzeneği
Motion sensitive tracking system
- Tez No: 504259
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖNBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, web kamerasından görüntüsü alınan haraketli bir nesnenin Microsoft Visual Studio derleyicisinde C++ programlama dili kullanılarak HSV değerleri tanımlandı ve hareketli nesnenin ağırlık merkezinin konum bilgisinin hesaplaması yapıldı. Görüntülerin daha anlamlı hale gelebilmesi için C++ ve C# programlama dillerinde geliştirilmiş OPENCV kütüphanesi kullanıldı. Görsel program arayüzü ve seri haberleşme için de Qt uygulama geliştirme kütüphanesi kullanıldı. Hareketli nesnelerin görüntü alanından çıkmaması için web kamerası ile birlikte iki adet RC-Servo motor kullanılarak iki eksenli hareket düzeneği oluşturuldu. RC-Servo motorların konumlandırılması için ARM Cortex-M serisi mbed NXP LPC1768 mikrodenetleyicisi kullanıldı. Bu mikrodenetleyicinin kullanımı için Proteus-ISIS baskı devre tasarım programında tasarlamış olduğum devre kartı kullanıldı. Mbed NXP LPC1768'in üzerinde bulunan USB Serial arayüzü sayesinde Microsoft Visual Studio'dan alınan konum değişim bilgisi bilgisayardan Mbed NXP LPC1768'e iletildi. İnternet üzerinden C/C++ programlama tabanlı derlenebilen mbed NXP LPC1768 ile hareketli nesnenin ekran merkezinden çıkmaması için kod yazılarak aynı devre kartı üzerinde bulunan iki eksenki RC-Servo Motor düzeneğine yön verilerek hareketli nesnenin takibi sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the HSV values were defined by using the C++ programming language in the Microsoft Visual Studio compiler of a moving object that taken from webcam image and the position information of the center of gravity of the moving object was calculated. The OPENCV library developed in C++ and C# programming languages was used to make the images more meaningful. The Qt application development library was used for visual program interface and serial communication. In order to prevent moving objects get out from the image area, a biaxial motion system was formed by using two RC-Servo motors together with webcam. The ARM Cortex-M series mbed NXP LPC1768 microcontroller was used for positioning of RC-Servo motors. In the Proteus-ISIS printed circuit design program for the use of this microcontroller the a circuit board which I designed was used. Through the USB Serial interface on Mbed NXP LPC1768 the position change information from the Microsoft Visual Studio was transmitted from the computer to the Mbed NXP LPC1768. With the NXP LPC1768 which can be compiled with C/C++ programming based over the internet by writting code to prevent the moving object from coming out of the screen center and by giving direction of the biaxial RC-Servo Motor on the same circuit board the moving object was provided.