Bazı bitki ekstrelerinin adenozin deaminaz aktivitesi üzerine etkileri
Effects of some plant extracts on adenosine deaminase activity
- Tez No: 504260
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kanser, insan sağlığını tehdit eden ciddi bir hastalıktır. Adenozin deaminaz, kanser metabolizmasındaki önemli enzimlerden biridir. Adenozin deaminaz (ADA) [EC.3.5.4.4], sekiz β zinciri ve sekiz α heliks zinciri içeren paralel bir αβ komplekse sahip hidrolaz sınıfı bir enzimdir. Hidrolazlar C-O, C-N, C-C ve fosfoanhidrit bağını da içeren diğer bazı bağların hidrolitik olarak yıkılmasını katalizleyen enzimlerdir. ADA, spesifik olarak adenozin ve bazı diğer nükleozit analoglarını substrat olarak kullanır. Hayvan dokularında yaygın olarak bulunan ADA, en yüksek aktiviteyi intestinal mukoza ve dalakta gösterirken, iskelet kasında, deride ve kemikte daha az miktarda aktivite gösterir. Birincil işlevi bağışıklık sisteminin geliştirilmesi ve korunmasıdır. Adenozin ve deoksiadenozin moleküllerinin yüksek konsantrasyonu hücre için zararlıdır. Bu çalışmada, çeşitli bitki ekstrelerinin ADA aktivitesi üzerine inhibitör etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan bitki ekstrelerinin ADA enzimi üzerindeki % inhibisyon değerleri, konsantrasyona bağlı olarak değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious disease that threatens human health. Adenosine deaminase is one of the major enzymes in cancer metabolism. Adenosine deaminase (ADA) [EC.3.5.4.4] is a hydrolase class enzyme with a parallel aβ complex containing eight β-strands and eight α-helical strands. Hydrolases are enzymes that catalyze the hydrolytic degradation of some other linkages, including C-O, C-N, C-C and the phospho anhydride bond. ADA specifically uses adenosine and some other nucleoside analogs as substrates. ADA, which is commonly found in animal tissues, exhibits the highest activity in the intestinal mucosa and spleen, but less in the skeleton, in the deep and in the bone. Its primary function is the development and protection of the immune system. High concentrations of adenosine and deoxyadenosine molecules are harmful to the cell. In this study, inhibitory effects of various plant extracts on ADA activity were examined. From the results obtained, the % inhibition values of plant extracts on ADA enzyme varied depending on the concentration.