Betonarme plaklarda sehim hesabında delik tesirlerinin sonlu elemanlar metoduyla incelenmesi
  1. Tez No: 50427
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKASAP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAMMED DURAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BETONARME PLAKLARDA SEHİM HESABINDA DELİK TESİRLERİNİN SONLU ELEMANLAR METODUYLA İNCELENMESİ İbrahim ÖZKASAP Celal Bayar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN 1996, Sayfa:114 Jüri: Prof.Dr.Muhammed D.TEKİN Jüri: Prof. Dr. Onur SAYMAN Jüri:Doç.Dr.Şerif SAYLAN Bu çalışmada, boşluktu ve boşluksuz betonarme plakları analiz eden ve plakların düzgün yayılı yük altındaki sehimlerini hesaplayan bir program geliştirildi. Betonarme plaklar dört tarafından basit mesnetli kabul edildi. Çözümde betonarme kompozit tabakalı malzeme olarak kabul edildi. Modellemede buna göre yapıldı. Malzemeler lineer elastik kabul edilip kompozit tabakalı malzemelerin prensipleri programda uygulandı. Betonarme plakların sehimlerinin hesaplanması önemli olmaktadır. IPlak boşluklu olunca önem derecesi danada artmaktadır. Boşluk senimin artmasına sebep olmaktadır. Betonarme plakların sehimleri TS 500 'de sınırlandırılmış olup müsade edilen sehim değerlerinin aşılmasına izin verilmemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Betonarme Plak, Deplasman, Sonlu Elemanlar Metodu, İzoparametrik Elemanlar. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF HOLE TO REINFORCED CONCRETE PLATES ANALYSIS BY THE FINITE ELEMENT METHOD İbrahim ÖZKASAP Celal Bayar University Graduate School of Material and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Muhammed D. TEKİN Juri: Prof. Dr. Onur SAYMAN Juri:Assoc. Prof. Dr. Şerif SAYLAN 1996, Page: 114 In this study, a computer program is prepared to analyse reinforced concrete plates with and without holes. The plate is simply supported. In the solution of the problem, reinforced concrete is assumed to be a composite material. In the analysis, models of composite laminate materials are employed for modelling reinforced concrete plates. The principles of this approach given in the mechanics of composite laminate materials are employed succesfully in the lineer analyses of reinforced concrete plates. The study of the deflection of reinforced concrete IIIplates with holes is important. Because the deflection in reinforced concrete plates used in buildings shall not exceed certain values. In this study, finite element method is used for the analyses of the plates. The results obtained are compared with the other studies in this field. The correctness of the method and the program are tested. KEY WORDS : Reinforced concrete plate, displacement, the finite element method, isoparametric elements, composit laminates. IV