Working class feminism: Solidarity and experience in a factory strike in Turkey
İşçi sınıfı feminizmi: Türkiye'de bir fabrikada grev deneyimi ve dayanışma
  1. Tez No: 504311
  2. Yazar: BURCU SAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
İşçi sınıfı feminizmine odaklanan bu tez kadın işçilerin işyerlerindeki endüstriyel eylemlerinin cinsiyetçi işbölümünü de dönüştürmeyi vaat ettiğini iddia etmektedir. Bu bir yanıyla üretimin yeni organizasyonu doğrultusunda emek süreçlerinin cinsiyetçi ilişkileri sömürünün koşulu olarak kullanması ve derinleştirmesi ile bir yanıyla da kadın işçilerin yeniden üretim yüklerini ve cinsiyetçi işyeri pratiklerini endüstriyel eylemlerin konusu haline getirmeleri ile ilişkilidir. Tez endüstriyel eylemleri açıklarken emek sürecinin kolektif karakterinden doğan işçiler arası dayanışma ilişkilerine öncelik vermiş; işin cinsiyetçi işbölümü ekseninde örgütlenmesinden yola çıkarak kadınlar arasındaki kız kardeşlik bağlarının endüstriyel eylemlerdeki etkisini, gücünü ve kadınların güçlenmesindeki önemini sergilemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Tuzla Serbest Ticaret Bölgesinde yer alan Mata Otomotiv Fabrikasında toplam 2 gün süren protesto yürüyüşü, iş yavaşlatma ve işgal eylemlerine katılmış kadın işçilerle yarı-yapılandırılmış bilgi toplama tekniğini kullanarak görüşmeler yapılmıştır. Çalışma bu görüşmelerden yararlanarak, işçiler için daha iyi çalışma koşulları talebi ekseninde kadın işçi olarak tanınma mücadelelerinin feminizmin ve sınıf hareketinin geleceği ve dönüştürücü karakterinde merkezi bir yerde durduğunu iddia etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which focuses on working-class feminism, claims that the industrial actions of women workers in their workplace are also promising in terms of transforming the sex based division of labor. This, on the one hand, is related to the re-organization of work on the axis of deepening sexual division of labor as the condition of exploitation, and on the other hand, women workers' efforts to make their burdens of reproduction and sexist practices in the workplace a subject of industrial actions. In explaining industrial actions, the thesis gave priority to the solidarity relations among workers arising from the collective character of the labor process; and, with respect to the organisation of work based on sexual division of labour, aimed to display the influence and power of the sisterly bonds among women in industrial actions, and their importance in women's empowerment. In line with this aim, semi-structured interviews were held with women workers who participated the two-day protests including a picketing, slowdown strike and occupation at Mata Automative Factory in Tuzla Free-Trade Zone, İstanbul. Based on these interviews, the study claimed that the struggle to be recognized as women workers with respect to the demands for better working conditions for workers stands at the center of the future and transformative character of feminism and class movement.