Ücretin süresinde ödenmemesi sebebiyle işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı
Employee's right to refrain from working because of nonpayment of wage on time
- Tez No: 504314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ücretin süresinde ödenmemesi sebebiyle işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı, 4857 sayılı İş Kanunu ile mevzuatımıza girmiştir. 4857 sayılı İş Kanunundan önce ise, mevzuatımızda bu yönde bir düzenleme olmamasına rağmen doktrindeki hakim görüş, ücreti ödenmeyen işçinin genel hükümler gereği çalışmaktan kaçınabileceği yönündeydi. Bu dönemde Yargıtay ise, çalışmaktan kaçınılamayacağı görüşündeydi. Ücretin süresinde ödenmemesi sebebiyle çalışmaktan kaçınma hakkının 4857 sayılı İş Kanunda düzenlenmesiyle birlikte, çalışmaktan kaçınma hakkının varlığı konusundaki fikir ayrılıkları sona ermiştir. Ancak çalışmaktan kaçınma hakkının mevzuatımıza girmesi 4857 sayılı İş Kanununun öncesindeki tartışmaların hepsini ortadan kaldırmadığı gibi, ayrıca yeni tartışmaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tezde, çalışmaktan kaçınma hakkının 4857 sayılı İş Kanunundan önceki ve sonraki durumu, doktrindeki tartışmalar ve yargı kararları göz önünde bulundurularak; söz konusu hakkın, işçi ücretlerinin korunması konusunda yeterli düzeyde koruma sağlayıp sağlamadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to refrain from working because of the non-payment of the wage first regulated with the Labor Law No. 4857. Prior to the Labor Law No. 4857, although in Turkish law There were no regulations in this respect, the prevailing opinion in the doctrine was that worker whose wage has not been paid could refrain from working under the general provisions. In this period, the Supreme Court's (Yargıtay) opinion was the opposite. After the regulation of the right to refrain from working because of the non-payment of the wage in the Labor Law No. 4857, the differences of opinion about the existence of the right to refrain from working have come to an end. However, entry into force of the right to refrain from working has not solved all of the discussions existed before Labor Law No. 4857, but also caused new debates to arise.. In the thesis, by analyzing the situation of the right to refrain from working before and after the Labor Law No. 4857, the discussions in the doctrine and judicial decisions, whether the right to refrain from working may provide adequate protection is examined.