The mutual perception between the Syrian refugees and the Turkish Citizens: The case of the European side of İstanbul
Suriyeli mülteciler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı algısı: İstanbul Avrupa yakası örneği
- Tez No: 504313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
2010 yılında Tunus'ta başlayan Arap Baharı'nın etkisi kısa sürede Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki pek çok ülkeye sıçramıştır. 2011 yılının Mart ayında bölgesel çatışmalar şeklinde başlayan Suriye'deki süreç, kısa zamanda bir iç savaşa dönüşerek milyonlarca insanın etkilendiği sosyal, ekonomik ve siyasal sonuçlar doğurmuştur. Aradan geçen yaklaşık 7 yılda, savaştan kaçan kayıtlı mültecilerin 3.6 milyonu Türkiye'ye gelmiştir. İstanbul ise 550.000 mülteciyi barındırmaktadır. Bu çalışma İstanbul Avrupa Yakası'ndaki Suriyeli mültecilerin ve T.C. vatandaşlarının ekonomik, sosyal ve politik anlamda birbirlerine yönelik karşılıklı algısını öğrenmeyi amaçlamaktadır. Araştırma özellikle bu iki grubun kesiştiği, karşılaştığı ve temas ettiği alanlara yöneliktir. Bu bağlamda, ekonomik açıdan kira fiyatlarının artışı, iş piyasalarındaki rekabet ve maaş ayrımcılığının; sosyo-politik açıdan din, kültürü görme biçimleri, medya ve ideolojinin politik bir çerçevede algıya olan etkileri nedir gibi sorular yanıtlanmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Avrupa yakasında bulunan Fatih, Esenyurt, Bayrampaşa ve Bakırköy ilçelerinin seçilmiş bazı mahallelerinde nitel araştırma yapılmıştır. Seçili ilçe ve mahalleler hem sosyal, ekonomik ve politik açıdan hem de Suriyelilerin farklı oranlarda yaşadıkları yerler olması açısından görece genel bir temsiliyet ve karşılaştırma olanağı sağlamıştır. Bu bağlamda temasın az ve yüksek olması gibi algıya etki eden diğer faktörler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impacts of the Arab Spring, which started in 2010 in Tunisia, spread to many countries in the Middle East and Northern Africa in a very short period of time. The process in Syria, which began as regional conflicts in March, 2011, incrementally turned into a civil war which affected so many people in social, economic and political terms. Within the 7 years since the beginning of the civil war, 3.6 million registered refugees who fled from Syria, came to Turkey. Istanbul accommodates 550 thousand of them. This study aims to learn and explain the mutual perceptions of Syrian refugees and Turkish citizens who live in the European side of Istanbul in economic, social and political means. The research focuses on the zones where these two groups intersect, interact and contact. In this respect, the economic questions about the rise of rental rates, the competition in the labour market and wage discrimination; the socio-political questions about the effects of religion, the ways of perceiving cultural values, and the political impacts of the media and ideologies on this perception were explored. In this study, qualitative research methods were utilized in the districts of Fatih, Esenyurt, Bayrampaşa and Bakırköy which are located in the European side of Istanbul. The various towns and districts selected enabled a general representativeness and comparability with respect to their social, economic, political differences and varying percentages of the Syrians within the community. In this respect, the other elements of perception such as the quality/quantity of the contact were also evaluated.