Defragmentation of social genocide in A Bend in the River by V. S. Naipaul and A Grain of Wheat by Ngugi Wa Thiong'o
Toplumsal katliamın V. Ş. Naipaul'un Nehrin Dönemeci ve Ngugi Wa Thiong'o'nun Bir Buğday Tanesi'nde parçalanması
  1. Tez No: 504323
  2. Yazar: EDA ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN BUĞRA EDMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında,“toplumsal soykırım”terimi, sömürge sonrası çağda ve V. S. Naipaul'un A Bend in the River (Nehrin Dönemeci) ve Ngũgĩ wa Thiong'o'nun A Grain of Wheat (Bir Buğday Tanesi) adlı eserlerinde incelenmektedir. Bu bağlamda, iki yazarın sömürgeleştirme, emperyalizm ve toplumsal soykırım konusundaki bakış açısı, diğer eserleri ve konuyla ilgili ikincil kaynaklar ışığında incelenmektedir. İncelenen edebi eserlerde, sömürgeci üstün güç ve insancıl olmayan amaçları toplumsal soykırımın temel kaynağı olarak gösterilmektedir. Bu amaçların başlangıcı ve ilk kaynağı ise Sanayi Devrimi olmuştur ve ilk etapta bu incelenmiştir. Sanayi Devrimi dünyada bir dönüm noktası olmuş ve hem kendi döneminde hem de daha sonrasında dünya üzerindeki her toplum için büyük değişikliklere yol açmıştır. Bu devrim, çıkış noktası olan İngiltere'ye birçok fayda sağlamasına rağmen, kendi toplumu için zorlu koşullar da oluşturmuştur. Öte yandan, sonsuz bir güce sahibi olma düşüncesi, Avrupalıların bu güçle diğer bölgeleri ele geçirme fikrinin ortaya çıkmasına ve Afrika ülkelerinin sömürgeleştirilmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, sömürgecilik yalnızca bir politika olarak kalmayıp ve iddia edilenin aksine Afrika ülkelerine medeniyet getirmemiştir. Yerli halkın yaşamlarını, kültürlerini, dillerini ve geleneklerini değiştirmiştir. Dahası, bu politika yerli halk için psikolojik, sosyal, ve fiziksel soykırıma yol açmıştır, bu sebeple toplumun kültürünün yok edilmesinin aynı zamanda o toplumun da yok edilmesi olduğunu ve böylece bu soykırımın sosyal bir tür olduğunu da göstermiştir. Tüm bu sömürgeleştirme bakış açısı ve bunun toplumsal bir soykırım olarak sonuçları, V. S. Naipaul ve Ngũgĩ Wa Thiong'o'nun eserlerinde anlatılmaktadır. V. S. Naipaul, A Bend in the River (Nehrin Dönemeci) adlı eserinde sömürgecilik ve yeni sömürgecilik dönemlerinin yerli halkın hayatını nasıl etkilediğini ve ne gibi değişikliklere sebep olduğunu eserindeki karakterler ve temalarla göstermiş ve toplumsal soykırımın her açıdan ele almıştır. Başka bir bakış açısıyla, Ngũgĩ wa Thiong'o, sömürgeciliği A Grain of Wheat (Bir Buğday Tanesi) adlı eserinde Kenya'nın bağımsızlığından yalnızca dört gün öncesini betimleyerek anlatır. Bununla birlikte, bu dört gün sadece o zaman zarfıyla sınırlı kalmayıp, sömürgeleştirmeden kaynaklanan tüm olayları ve yerli halkın karşılaştığı zorlukları ifade eder ve bu nedenle kendi zamanın ötesine geçmektedir. Bu iki roman ve ikincil kaynaklardan elde edilen kanıtlar göz önüne alındığında, bu çalışmada sömürge dönemleri, sömürgecilik etkileri, sömürgecinin rolü, kolonileştirme ve toplumsal soykırım incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to state“social genocide”term in post-colonial era and analyse them in the selected works, in the order of; A Bend in the River by V. S. Naipaul and A Grain of Wheat by Ngũgĩ Wa Thiong'o. In this respect, the perspectives of the two writers about colonisation, imperialism and social genocide are examined in the light of their other works and other sources related to the topic. In the analysed literary works, the coloniser is shown as the superior force and the basic structure of the social genocide because of their subhuman wills. As the initiation and the source of these aims, the Industrial Revolution is examined in the first place. The Industrial Revolution was a turning point in the world and it caused several major changes for each society during its time and afterwards. Even though it brought many benefits to England, it also ended up with harsh conditions for its own society. On the other hand, the thought of having an endless power created a way for Europeans to have an idea of possessing other regions with this power and brought colonisation to African countries. However, colonisation did not remain only as a policy and did not bring civilisation to the countries as it was claimed. It changed the lives, culture, language and traditions of the indigenous people. Furthermore, this practice brought about genocide but not only physically, but also socially and psychologically because the destruction of a society's culture means destroying that society which leads to social genocide. All these perspectives of colonisation and the results of it as a social genocide are narrated in the works of V. S. Naipaul and Ngugi Wa Thiong'o. V. S. Naipaul demonstrates both the colonisation and neocolonialism periods by the characters and the themes in A Bend in the River. By the characters he embodies the colonisation and in this way as a result of it, social genocide is clearly seen from each perspective. In another perspective, Ngũgĩ wa Thiong'o describes colonisation by narrating only four days before the independence of Kenya. However, these four days express all the incidents and the hardships of indigenous people caused by colonisation, and thereby, this work goes beyond its time. Considering all the evidences from these two novels and the secondary sources, colonial periods, the effects of colonisation, the roles of the coloniser and the colonised and social genocide as a result of colonisation are examined in this study.