Yerel medyada nefret söylemi: Suriyeli sığınmacıların Kilis yerel basınında temsili
Hate speech in local media: representation of Syrian refugees in local press of Kilis
- Tez No: 504330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NEVİN YILDIZ TAHİNCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan çatışmalar ve iç savaşın ardından Türkiye'nin de içinde bulunduğu diğer komşu ülkelere doğru kitlesel bir göç başlamıştır. Aradan geçen yedi yılın ardından bugün Türkiye'de yaklaşık 3 buçuk milyon Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşı bulunmaktadır. Bölgede istikrarın uzun yıllar sağlanamayacağı göz önünde bulundurulduğunda sığınmacıların büyük bir kısmının Türkiye'de yerleşik olacağı düşünülmektedir. Sığınmacıların toplumsal kabulünde resmi uyum politikaları, bireysel deneyimler vb. unsurların yanı sıra medyanın da rolü oldukça önemlidir. Toplumsal algıyı şekillendiren önemli unsurlardan biri olarak medya, nefret söyleminin yeniden üretilmesinde ve yaygınlaştırılmasında en etkili araçlardan biridir. Nefret söylemi; ırkçı nefreti, yabancı düşmanlığını, Yahudi düşmanlığını veya azınlıklara, göçmenlere ve göçmen kökenli insanlara yönelik saldırgan ulusalcılık ve etnik merkezcilik, ayrımcılık ve düşmanlık şeklinde ifadesini bulan, dinsel hoşgörüsüzlük dâhil olmak üzere hoşgörüsüzlüğe dayalı başka nefret biçimlerini yayan, kışkırtan, teşvik eden veya meşrulaştıran her türlü ifade biçimidir. Sığınmacılar ise bu söylemin hedefinde olan gruplardan biridir. Haber metinleri gibi kapalı metinlerde bu tip söylemler, objektifliği sağlayan habercilik ilkeleri adı altında çok daha gizli bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Polis/adliye haberleri ise gerçekleşmiş adli olayları aktarmak gibi 'sıradan' bir işlevin altında suçlu ve mağdurların kimliklerine dair çok şey söylemektedir. Öte yandan polis/adliye haberleri sığınmacıların en fazla görünür olduğu haber türüdür. Bu sebeple sığınmacılara yönelik nefret söylemi polis/adliye haberleri çerçevesinde araştırılmıştır. Nefret söylemini üretenle söyleme maruz kalanın coğrafi olarak birbirine yakın olması, yerel basındaki nefret söylemini önemli kılmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de nüfusuna oranla en fazla sayıda sığınmacıyı barındıran il olması bakımından bu tez çalışmasında Kilis gazetelerinden Kent ve Hududeli'nde Ağustos 2016 – Temmuz 2017 tarihleri arasındaki bir yıllık dönemde yer alan haberlere içerik analizi ve söylem analizi yöntemleri uygulanarak sığınmacılara yönelik nefret söylemi araştırılmıştır. Yerel medyada nefret söyleminin var olduğu varsayımından yola çıkan bu çalışmanın sonucunda; her iki gazetede de sığınmacılara yönelik haberlerde özellikle ırk üzerinden ayrımcı bir söylemin bulunduğu, gizli ayrımcı söylemler vasıtasıyla nefret söyleminin oluşturulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2011, after the clashes and civil war in Syria, Turkey has started to receive mass migration together with other neighbouring countries. Within seven years around three and a half million citizens of the Syrian Arab Republic have arrived in Turkey. Since stability in the region would not be implemented for many years, it is considered that the majority of asylum seekers will try to settle in Turkey. The social acceptance will be achieved by the government regulations and individual experiences, but the role of media is crucial. Media is an important element to set a social perception and it is the most effective tool in production and dissemination of hate speech. Hate speech is inciting, promoting, or legitimizing forms of racial hatred, xenophobia, or other forms of hatred based on intolerance, including religious intolerance and it finds expression in the form of aggressive nationalism and ethnocentrism, discrimination and enmity toward minorities, immigrants and people of immigrant backgrounds. Asylum seekers are one of the groups that are in the target of this discourse. In closed texts such as newspapers such discourses appear more implicitly under the name of journalistic principles that provide objectivity. Crime news, report a lot about criminal and victim identities under their 'ordinary' work, such as conveying actual judicial incidents. On the other hand, asylum seekers are mostly the subject of crime news. For this reason, hate speech directed to the asylum-seekers has been investigated in the context of crime news. The proximity of the possible hate speech producers to the asylum seekers makes the possible hate speech of the local press important. In this study content and discourse analysis method is applied to published issues of Kilis newspapers Hududeli and Kent from August 2016 to July 2017. Kilis province is selected for this study because Kilis hosts more asylum seekers with respect to its own Turkish population than any other province in Turkey. This study which is based on the hypothesis that there is hate speech in the local media provides evidences that both newspapers contain racial discourse by implicitly using discriminatory language against the asylum seekers, therefore creating hate speech.