Yunt dağı Yörük masalları: Metin ve bağlam merkezli bir inceleme
Yoruk folk tales of Yunt mountain: A textual and contextual study
- Tez No: 504341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR FEDAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 468
Özet
Bu çalışmada, Yunt Dağı ve çevresinde yaşayan Yörüklerin masalları hem metin hem de bağlam açısından incelenmiştir. 14 ay süren alan araştırmasında İzmir'in Yunt Dağı ve çevresinde bulunan; Menemen, Aliağa, Bergama ve Kınık ile Manisa; Yunus Emre, Saruhanlı, Akhisar, Kırkağaç ve Soma ilçelerinde yer alan 37 mahalleye (köy) gidilmiştir. 57 kaynak kişiden masal ve bu konuda bilgi derlenmiştir. Çalışmada 53 masal metni yer alır.“Giriş”kısmında; Oğuz, Türkmen, Yörük terimleri ve Yunt Dağı çevresinde yaşayan Yörükler hakkında bilgi verildikten sonra Yunt Dağı ve çevresinin coğrafi ve sosyal yapısı üzerinde durulmuş, konuyla ilgili literatür özeti, amaç ve yönteme yer verilmiştir. Birinci Bölümde; masal tanımları, masal sınıflandırmaları, masal türünün özellikleri ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra masalların olay örgüsü, konu, karakter ve tipleri tespit edilmiş olup derlediğimiz masallarda yer alan motifler, Stith Thompson yaptığı sınıflandırmaya göre tasnif edilmiş ve değerlendirilmiştir. Masallarda yer alan formeller ile ilgili incelemeler de bu bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümü; masal anlatıcıları, dinleyicileri, icra ortamı ve masalların işlevleri hakkındaki verileri ve analizleri içermektedir. Üçüncü Bölümde; Yunt Dağı ve çevresinden derlemiş olduğumuz masallardaki; mekân, bitki, eşya, mutfak kültürü ve değerli madenler ve nesnelerin Yörük kültürü ile ilişkisi açısından incelenmiştir. Çalışma; Sonuç kısmı, 53 masalın yer aldığı Metinler, Kaynaklar, Kaynak Kişi Listesi ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the folktales that we compiled from the Yörüks living in and around Yunt Mountain were examined in terms of both text and context. In the 14-month-long fiel study, 37 neighborhoods (villages) in and around Yunt Mountain in İzmir, Menemen, Aliaga, Bergama and Kınık and in Manisa, Yunus Emre, Saruhanlı, Akhisar, Kırkağaç and Soma were visited. from 57 interviewees, folktales and information on this subject are collected. There are 53 folktale texts in this study. In the“Introduction”section; after giving information about Oguz, Türkmen, Yörük terms and Yörüks living around Yunt Mountain, the geographical and social structure of Yunt are discussed, and the review of the literature, purpose and method are given. In the first chapter; the folktale definitions, classifications, and characteristics of this genre are given. Then patterns, subjects, characters and types of these narratives were determined and the motifs were classified and evaluated according to the classification made by Stith Thompson. The examinations of the formals are also discussed in this section. The second part of the work is on story tellers, listeners, performans and fonksion. In the third chapter; the context that are space, plants, objects, culinary culture and valuable metals and objects are discussed. The study has been completed with 53 texts, bibliography, the interviewees list.