El-mesail el-hadisiyye el-müte'aliika bi-teaddüd-i rivayet'il-hadis eş-şerif
Muhtelif hadîs rivâyettleri ile alâkalı hadîs meseleleri
  1. Tez No: 504364
  2. Yazar: M.RAMI HIZAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAJMEDDIN ALLISSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez iki fasıldan oluşmaktadır; birinci fasıl iki konu içermektedir. Birinci konu: rivayetin anlaşılması, çokluğu/adetlenmesi ve bu çokluğun diğer şer'i ilimlerin genelindeki faydaları hakkındadır. İkinci konu ise rivayetin çokluğunun sebepleri hakkındadır. İkinci fasıl ise rivayetin adetlenmesinin hadis ilimleri üzerine etkisinin hakkında olup iki kısma ayrılmıştır; birinci kısım: olumlu rivayetlerin adetlenmesinin hadis ilimlerine tesiri hakkındadır. İkincisi ise olumsuz rivayetlerin adetlenmesinin hadis ilimlerine tesiri hakkındadır. Bunlar hadis rivayetinin adetlenmesi ile irtibatlı her meselenin tek tek incelenmesi şekli ile olmuştur. Her meseleden sonra bu rivayetin adetlenmesinin o meseledeki eserinden bahsedilmiştir. Son olarak da tezin konusun bir bitiş bölümü ile bitirilmiş bunda da araştırmacının ulaşacağı bir takım neticeler ve tavsiyelerden bahsedilmiştir. Sonuna da aramada kolaylık olması için genel bir fihrist eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two chapters: The first chapter has got two sections, the first topic on the concept of narratives and its variations, and the benefits of these narrations available on all the forensic sciences, and the second is about the causes of various narrations. As for the second chapter, it is for me to mention what the number of narrations has had on the sciences of Hadith. This chapter is divided into two sections devoted to mentioning the positive effects of the multiplicity of narratives on the sciences of Hadith. The second study mentions the negative effects of multiple narratives on modern science. The number of narratives is a matter of question. After each issue, the effect of multiple narratives on this issue is mentioned. The subject of the thesis is concluded with a conclusion stating the most important findings and recommendations of the researcher.