Tüketicilerin destinasyon seçimini etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 504366
  2. Yazar: SAKİNE TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hızla küreselleşen dünyada, işletmeler için tüketicinin ihtiyaç ve isteklerinin karşılanması oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Araştırmanın amacı; potansiyel turizm tüketicilerinin satın alma kararı çerçevesinde etkilendikleri faktörleri belirlemektir. . Bu çalışmada, tüketicinin tatil satın alma davranışı incelenmiş ve satın alma kararını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Birinci bölümde destinasyon kavramı, tüketici ve turistik tüketicinin satın alma karar süreci anlatılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde tatil destinasyonu seçiminde etkili olan faktörleri belirlemeye yönelik bir uygulamaya yer verilmiştir. Bu bölümde tatil satın alırken etkili olan faktörleri bulmayı amaçlayan, daha önce akademik bir çalışmada kullanılan veri toplama yöntemi, en güvenilir veri toplama yöntemleri arasında yer alan bir yüz yüze anket formu tüketicilere uygulanmıştır. Araştırma evreni Manisa ilinde yaşayan, her yaştan, farklı eğitim seviyelerine sahip, farklı mesleklerden kadın ve erkek katılımcılar olarak belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan anket formu iki bölümden oluşmaktadır; birinci bölümde tüketiciyi tanımaya ve demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer almakta ve anketin ikinci bölümü tatil yeri seçiminde satın alma kararı alırken tüketicilerin kararlarını etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik 5'li likertli sorularını içermektedir. Tatil yeri seçiminde etkili olan faktörleri belirlemeye yönelik yapılan bu çalışmada, günümüz pazarlama dünyasında yoğun rekabet ortamı göz önünde bulundurulduğunda, tüketicilerin tanıtım ve reklam faaliyetlerine verdiği önemin büyük olduğu çıkan sonuçlar arasındadır. . Yapılan araştırma sonucunda yoğun ve stresli iş ortamlarından uzaklaşmak amacı taşıyan tüketicilerin aldıkları tatil kararıyla tüketicilerin yapacakları veya daha önce gerçekleştirdikleri tatil deneyimlerinde, çevresel faktörlere oldukça önem verdikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu çevresel faktörler; doğal güzellik, tarihi-kültürel zenginlik ve deniz faktörüdür. Gelişen teknoloji ve yapaylaşan bir hayat içerisinde yaşamak durumunda kalan tüketicilerin, tatil esnasında dahi olsa doğal bir çevreyi görmek istedikleri, yapılan anket çalışması sonucu çevresel faktörlere verdikleri önemin derecesine göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly world globalizing it is the very important issue to meeting the wishes and needs of consumers for the toursim enterprises. Purpose of the research; determine which factors potential tourism consumers decide in their purchasing decision. In this study, consumer buying behaviors were examined and factors affecting purchasing decision were analyzed. In the first chapter, the concept of vacation destination, consumer and touristic consumer purchasing decision process is explained.In the second part, an application was made about the factors that are effective in the holiday destination selection. In this section, a face-to-face questionnaire, which aims to find the factors that are effective in buying vacation, has been applied to consumers which was used before in another academic study. The research universe has been defined as men and women of all ages, different education levels, men and women living in Manisa. The survey form used in the research consists of two parts; in the first part, there are questions to identify the consumer and to determine their demographic characteristics and the second part contains questions to determine the factors that influence consumers' decisions when making a purchase decision in the choice of a vacation place. As a result of the research, consumers who aim to move away from the intense and stressful business environment have come to the conclusion that the consumers are very important to the environmental factors in the holiday decisions they will make or the holiday experiences they have already realized. These environmental factors; natural beauty, historical-cultural wealth and maritime factor. Consumers who have to live in a technological and artificial life have been determined according to the degree of their preference for the environmental factors that they want to see, even during the holiday, in a natural environment.