Engelli çocuğa sahip anneler ile engeli olmayan çocuğa sahip annelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin depresyon açısından incelenmesi
Investigation of degree of psychological resilience and depression of mothers with disable children
  1. Tez No: 504370
  2. Yazar: ESRA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU YAZGAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, engelli çocuğa sahip anneler ile engeli olmayan çocuğa sahip annelerin psikolojik dayanıklılık düzeylerinin depresyon puanları açısından incelenmesidir. Katılımcılar, Mersin'de yaşayan bir rehabilitasyon merkezine kayıtlı olan çocukların anneleri arasından seçilmiştir. Engelli çocuğa sahip 156 anne ve engeli olmayan çocuğa sahip 147 anne çalışma grubunu oluşturmaktadır. İki grubu oluşturan anneler yaşları, eğitim seviyeleri ve sosyoekonomik düzeyleri açısından benzer olarak seçilmiştir. Veriler Beck Depresyon Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Psikolojik dayanıklılık ölçeği; kontrol, kendine adama ve meydan okuma olarak üç alt ölçekten oluşmaktadır ve tüm alt ölçekler düşük, orta ve yüksek düzey olarak sınıflandırılmaktadır. Engelli çocukların annelerinin psikolojik dayanıklılıklarının depresyon üzerindeki etkisini tespit etmek için çift yönlü varyans analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda, psikolojik dayanıklılık ölçeğinin üç alt boyutu olan kendini adama, meydan okuma ve kontrolün depresyon üzerinde önemli bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bulgular teorik çerçeveye göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the effect of resiliience level of mothers who have disable children on depression. Participants were chosen among mothers whose children were enrolled in rehabilitation centre in Mersin, Turkey. Subject were 156 mothers having disabled children and 147 mothers having healthy children with an age range 20-60. Data was gathered through the admission of Beck Depression Scale, Psychological Resilience Scale and Demographic Information Form. Psychological resilience scale consists of three subscales which are control, self-commitment and challenge and all subscales are categorized as low, middle and high levels. Two-way ANOVA were used to find out the effect of resilience of mother with disable children on depression and the result of analysis showed that there was significant main effect of resilience level of all three subscales. Findings were discussed based on the theoretical framework.