Prelingual ve postlingual işitme kayıplı bireylerde koklear implantın işitsel algı test sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of the cochlear implant on auditory percption test results in patients with prelingual and postlingual hearing loss
- Tez No: 504404
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN KORKMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada amacımız; prelingual ve postlingual dönemde işitme kaybı gelişmiş ve koklear implant uygulanan hastaların implantasyon öncesi ve sonrasında işitsel algı test sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesidir. Dosyası incelenen 224 hastadan çalışmaya dahil edilme kriterine sahip 99 hastanın verileri değerlendirilmiştir. Hastalar öncelikle konjenital işitme kayıplı prelingual ve postlingual dönemde işitme kaybı gelişen hastalar olmak iki gruba ayrılmıştır. Prelingual 80 hasta ve postlingual 19 hastanın preoperatif ve postoperatif işitsel algı testleri karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen prelingual ve postlingual işitme kayıplı hastalar; cinsiyetleri, implantın uygulandığı taraf, uygulanan implantın markası, prelingual hastalar; implantasyon yaşları, akraba evliliği varlığı, implantasyon sonrası takip süreleri, operasyon öncesi işitme cihazlı serbest alan ortalamaları ayrıca postlingual işitme kayıplı hastalar işitme cihazı kullanım süreleri, tanı ile implantasyon arasında geçen süre açısından incelenmiş tüm bu parametrelerin preoperatif ve postoperatif işitsel algı test sonuçlarına etkileri değerlendirilmiştir Prelingual ve postlingual dönemde implante olan tüm hastalarda operasyon öncesi ve sonrası işitsel algı test sonuçlarında anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Prelingual ve postlingual hastalarda; cinsiyetin, uygulanan implantın taraf ve markasının, prelingual hastalarda; akraba evliliğinin, operasyon öncesi işitme cihazlı serbest alan ortalamalarının postlingual hastalarda ise işitme cihazı kullanım süresinin, tanı ile implant arasında geçen sürenin istatistiksel olarak anlamlı farka sebep olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Prelingual hastalarda, implantasyon öncesi implantasyon yaşlarına göre 48 ay ve üzeri yaş grubunda Ling 6 ses testi, MTP ve MAIS envanterinde diğer yaş grupları ile istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Our purpose in this study is to perform a retrospective study of auditory perception test results before and after cochlear implantation of patients, who have hearing loss in prelingual and postlingual period. Data collected from 99 patients with inclusion criteria of 224 patients, whose files are examined were evaluated. Patients were divided into two groups as patients with hearing loss in prelingual and postlingual period, and patients with congenital hearing loss. Preoperative and postoperative auditory perception test results of 80 prelingual and 19 postlingual patients were compared with each other. Patient with prelingual and postlingual hearing loss included in this study are evaluated according to their gender, the side of which the implant is applied, the brand of implant applied, and prelingual patients were evaluated according to the age of implantation, presence of consanguineous marriage, post implantation follow up period, average of free range in preoperative hearing aids; furthermore, patients with postlingual hearing loss are evaluated according to their duration of using hearing aid, and the period between diagnosis and implantation. The effects of all these parameters on preoperative and postoperative auditory perception test results are assessed. There was a significant difference between the pre- and post-operative auditory perception test results in all patients implanted in prelingual and postlingual periods (p 0.05).