Job satisfaction measurement in public and private sector: A comparative study in Erbil, Iraq
Kamu ve özel sektör'de iş memnuniyet ölçumü: Kuzey Irak'ta Erbil örneği
  1. Tez No: 504420
  2. Yazar: HAZHAR BAHRAM MAHMOOD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erbil'deki kamu ve özel sektörlerde iş memnuniyeti ölçümünü yapmaktır. Bu çalışmanın araştırma sorularını inceledikten sonra, bu araştırma çalışması için veri toplamak ve verileri analiz etmek için kullanılan yöntem, veri toplamak üzere katılımcılara anketin dağıtılması olan kantitatif araştırma metodolojisidir. Katılımcıların cevapları araştırma kullanışlı olan yeterli bilgi ve verileri sağlamıştır. Korelasyon analizi ve iki yönlü ANOVA, kantitatif verileri analiz etmek için kullanılan yöntemlerdir. Bu durum, iş memnuniyeti ve iş verimliliği arasındaki korelasyonu oluşturmuştur. İş memnuniyeti ve iş verimliliği, Kuzey Irak'ta Erbil'deki kamu ve özel sektörlerde iş memnuniyetini ölçmeyi incelemek üzere kullanılan bu çalışmadaki iki değişkendir. Bulgulardan elde edilen sonuçlar, kamu sektörüne nazaran özel sektörde iş memnuniyetinin ve iş verimliliğinin önemli ölçüde daha yüksek seviyesini göstermişlerdir. Özel sektör, doğru insanları işe almak ve onlara çok daha iyi çalışma koşulları sunmak için işe alım politikalarında çok büyük ilerleme göstermektedir. Bu durum, özel sektördeki iş verimliliğini büyük ölçüde arttırmıştır. Her ne kadar, siyasi kriz nedeni ile Irak'ta ekonomik bağlamda düşüş olsa da özel sektördeki iş verimliliğindeki artışı takiben iş verimliliğinin seviyesi de özel sektörde artmıştır. Kuzey Irak'taki özel sektör, finansal kazançlar elde ederek ve büyük yatırımlar yaparak karlı hale gelmiştir ve Kuzey Irak hükümetinin gelecek yıllarla ilgili olarak büyük beklentileri bulunmaktadır, özel sektöre tapılan yatırım çok daha fazla kazanç sağlayacaktır ve Kuzey Irak ekonomisinin gelişmesine muazzam bir katkıda bulunacaktır. Özel sektör, iş memnuniyetini ve iş verimliliğini aşağıdan yukarı doğru itmek için iş yerlerini daha da konforlu hale getirmeye devam etmek istemektedir ve Kuzey Iran hükümeti de Kuzey Irak'taki yatırım ortamını daha da elverişli hale getirme konusunda isteklidir. Çalışmanın bulguları, özel sektördeki iş memnuniyetinin ve iş verimliliğinin seviyesinin kamu sektörüne göre daha yüksek olduğunu söylemek için yeterli değildirler. Erbil'deki gerek özel ve gerekse kamu sektörünün ekonomik performansını değerlendiren süreç içindeki oyuncular, bu sektörlerin kar eden kısımlarını görmeye ve bu faaliyeti desteklemeye devam edebilirler. Ayrıca, akademisyenler, kamu ve özel sektörlerdeki iş memnuniyeti ölçümleri konusundaki araştırmalarına yoğunlaşabilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine job satisfaction measurement in the public and private sectors in Erbil. After examining the research questions of this study, the method used to collect data and analyze data for this research work was quantitative research methodology where questionnaire was distributed to collect data from respondents. Respondents' answers provided adequate information and data useful for the research. Correlation analysis and two-way ANOVA were the methods used to analyze quantitative data. This comprised the correlation between job satisfaction and job performance. Job satisfaction and job performance are the two variables in this study that were used to examine job satisfaction measurement in the public and private sectors in Erbil in North of Iraq. The results obtained from the findings showed that there is significant higher level of job satisfaction and job performance in the private sector than in the public sector. The private sector is making huge progress in its recruitment policies to get the right people hired and give them better working conditions. This has relatively increased job performance in the private sector. Although there was economic slowdown in Iraq caused by political crisis, the level of job satisfaction in the private sector has increased followed by an increase in job performance in the private sector. The private sector in North of Iraq is profitable, making financial gains and great investing and the government of North of Iraq have high expectations that in the years to come, investment in the private sector will yield more profits and enormously contribute to booming the economy of North of Iraq. The private sector wants to continue making the workplaces more comfortable to push up job satisfaction and job performance from below and the government of North of Iraq is eager to make the investment environment in North of Iraq more conducive. The findings from the study were not enough to say that the level of job satisfaction and job performance are higher in the private sector than in the public sector. Actors in the process of evaluating the economic performance of both the private and public sectors in Erbil may continue to see the profit making side of these sectors and uphold this activity. Also, academicians may not become less intense in their researches on job satisfaction measurement in the private and public sectors.