Renal hücreli kanser nedeniyle radikal ve parsiyel nefrektomi yapılan hastaların onkolojik sonuçlarının karşılaştırılması
To compare the oncological outcomes of patients who underwentradical and partial nephrectomy due to renal cell cancer
  1. Tez No: 504419
  2. Yazar: BAHRİ GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Renal Hücreli Kanser Nedeniyle Radikal ve Parsiyel Nefrektomi Yapılan Hastaların Onkolojik Sonuçlarının Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmada renal hücreli karsinom (RHK) nedeniyle radikal ve parsiyel nefrektomi yapılan hastaların evrelere göre onkolojik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla klinikopatolojik özelliklerin rekürrenssiz sağkalım ve kansere özgü sağkalım üzerine etkileri incelendi. Materyal-Metod: 2004-2012 tarihleri arasında renal kitle nedeniyle kliniğimizde parsiyel/radikal nefrektomi uygulanan T3a ve altındaki 200 hastanın verilerini retrospektif olarak inceledik. Klinikopatolojik özelliklerin sağkalımlara üzerine istatistiksel etkileri olup olmadığı Log-Rank testi kullanılarak Kaplan Meier sağkalım analizi ile değerlendirildi. Her bir değişkene ilişkin 1- 3 ve 5 yıllık sağkalım hızları, ortalama yaşam süresi ve bu süreyle ilişkili %95 güven aralıkları hesaplandı. Bulgular: Tüm olgular içerisinde 1- 3 ve 5 yıllık rekürrenssiz sağkalım % 95.5, 90.5 ve 85.5, kansere özgü sağkalım % 98.8, 96.4 ve 92.3 olarak tespit edildi. PN grubunda RN grubuna göre rekürrenssiz sağkalım istatistiksel olarak daha yüksekti (p=0,014) ama kansere özgü sağkalımda fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
To Compare The Oncological Outcomes Of Patients Who Underwent Radical And Partial Nephrectomy Due To Renal Cell Cancer Purpose: To compare the oncological outcomes of patients who underwent partial nephrectomy (PN) or radical nephrectomy (RN) for RCC. For this purpose, clinicopathologic features were the effects of the recurrence-free and cancerspecific survival. Materials and Methods: We retrospectively reviewed data from T3a or less 200 RCC patients who received radical or partial nephrectomy for localized renal cell carcinoma from 2004 to 2012. Whether the statistical effects on survival rates clinicopathologic features was evaluated by Kaplan-Meier survival analysis using the Log-Rank test. 1- 3 and 5 year survival rates, the average life time and the associated this long 95 % confidence intervals were calculated for each variable Results: In all cases at 1- 3 and 5 year the recurrence-free survival was 95.5%, 90.5 and 85.5, the cancer-specific survival was 98.8%, 96.4 and 92.3 respectively. Recurrence-free survival between groups was statistically higher at PN (p = 0.014), but not differences were in cancer-specific survival.