İlkokul yönetici ve öğretmenlerinin karar verme stratejileri ile iş doyumları arasındaki ilişki
The relation between the decesion making strategy and job satisfaction of the administrators and teachers of primary school
  1. Tez No: 504423
  2. Yazar: AKİF GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma ilkokul yönetici ve öğretmenlerinin karar verme stratejileri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın verileri; 2015–2016 eğitim öğretim yılında İstanbul İli Sultanbeyli İlçesinde bulunan ilkokullarda çalışan yönetici ve öğretmenlere uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Karar stratejileri ölçeği”ve“İş doyumu Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmaya 214 kişi katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22:0 paket programında frekans dağılımı, Bağımsız t Testi, Anova, Mann Whitney u testi ve Pearson testleri ile analiz edilmiştir. İstatistik analizler sonucunda; Örneklemi oluşturan yönetici ve öğretmenlerin karar verme stratejileri ölçeği puanlarının cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu ve unvan değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yönetici ve öğretmenlerin karar verme stratejileri ölçeği puanlarının yaş değişkenine göre grupların aritmetik ortalamaları arasında kararsızlık alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunurken, diğer alt boyutlarda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. söz konusu farklılığın 30-40 yaş arasındaki grupla 41 yaş ve üzeri grup arasında olduğu görülmüştür. 30-40 yaş arasındaki grup en yüksek kararsızlık yaşamaktadır. En düşük kararsızlık ise 41 yaş ve üzeri olan grupta görülmüştür. Kıdem değişkenine göre grupların aritmetik ortalamaları arasında içtepkisel karar verme alt boyutu ile kararsızlık alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunurken, diğer alt boyutlarda anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Söz konusu farklılığın içtepkisel alt boyutunda 1-5 yıl kıdeme sahip olanlar ile 6-10 yıl kıdeme sahip olanlar rasında olduğu görülmüştür. 6-10 yıl kıdem sahip olanlar en yüksek oranda içtepkisel karar vermektedirler. Karasızlık alt boyutunda ise anlamlı farklılığın 6-10 yıl kıdeme sahip olanlar ile 11 yıl ve üzeri kıdeme sahip olanlar arasında olduğu görülmüştür. 6-10 yıl kıdeme sahip olanlar en yüksek oranda kararsızlık yaşamaktadırlar. Örneklemi oluşturan yönetici ve öğretmenlerin iş doyumu ölçeği puanlarının cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, unvan kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Karar verme stratejileri ile iş doyumu ölçeği arasında içsel doyum ile dışsal doyum ve toplam iş doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu ancak karar verme stratejileri ile arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı, dışsal doyumunda karar verme stratejileri ile anlamlı bir ilişkisinin bulunmadığı, mantıklı karar vermek ile kararsızlık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu, içtepkisel karar verme ile karasızlık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu, bağımlı karar verme ile karasızlık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was done to analyze the relation between the decesion making strategies and job satisfaction of primary school administrators and teachers. In this research relational screening model was used. The data of this research were gained via personal info form , decision strategies scale and job satisfaction scale which are applied to the administrators and teachers working at schools in Istanbul, Sultanbeyli in 2015-2016 education year. Two hundred fourteen (214 )people were joined the research. The data obtained were analyzed by the independent T test, anov , mann whitney U test and pearson test.According to the statistical analyses ; There is no important difference in the points of the scale of decesion making strategies of administrators and teachers that composing the sample in terms of the factors of gender , marital status, educational background and title. While there is an important difference in the sub-dimension of indecision between arithmetic averages according to age factor in the points of the scale of decesion making strategies of administrators and teachers , there is no difference in the other sub-dimensions. This difference being talked about is between the group of those who are thirty-forty (30-40) ages and the gruop of those above forty one (41). The group between 30-40 ages are of two minds mostly . And the group above 41 are of two minds at the least. While there is an important difference between arithmetic averages of the groups according to the seniority factor in the sub-dimension of impulsive decision making and in the sub-dimension of indecision, there is no important difference in the other sub-dimensions. It has been seen that the difference being talked is between those who have 1-5 years experince and those who have 6-10 years experience in the impulsive sub-dimesion. Those who have 6-10 years experience are making a decesion impulsively in the highest rate. As for in the sub-dimension of indecision ,the important difference is between those who have 6-10 years experience and those who have 11 years and above experience . Those who have 6-10 years experience are of two minds mostly. There is no important difference in the points of the scale of decesion making strategies of administrators and teachers that composing the sample in terms of the factors of gender , age, educational background , title and seniority. It has been seen that between decision making strategies and job satisfaction scale, between intrinsic satisfaction and external satisfaction, total job satisfaction there is a significant and positive relation but between decision making strategies there is no significant relation; and also it has been understood that there is no significant relation between external satisfaction and decision making strategies; there is a positive and significant relation between rational decision making and indecision; there is a significant and positive relation between impulsive decision making and indecision ; there is a significant and positive relation between dependent decesion making and indecision.