İlkokul sınıf öğretmenleri ve yöneticilerinin karar verme stratejileri ve empatik becerileri arasındaki ilişki(Kadıköy ilçesi örneği)
The relationship between decision-making strategies and empathic skills of administrators and teachers in governmental primary schools (Kadıköy case study)
  1. Tez No: 346827
  2. Yazar: EMEL ÖZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzdeki yönetim kuramcıları insan ilişkilerinde bilgili olan ve kendini sürekli geliştiren yöneticilerin çalıştıkları eğitim kurumlarında verimliliği artırdıklarını kabul etmektedirler. Bir eğitim örgütü içerisinde çalışan öğretmenlerin de aynı tutumda yer alması kurumun başarı ve verimini artırmaktadır. Sürekli değişim içinde bulunan eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin idari çalışmalarında insan ilişkilerinin iyi olması da kurumun başarısını artırmakta önemlidir. İstanbul İli Kadıköy ilçesindeki resmi ilkokullarda görev yapan yönetici (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları) ve sınıf öğretmenlerinin karar verme stratejileri ile empatik becerileri arasındaki ilişkinin saptanması araştırmanın genel amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, söz konusu kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin birbirlerini, öğrencilerini ve diğer kişiler arası ilişkileri anlama, düzenleme ve geliştirmelerinin yanı sıra insan ilişkileri sonucu ortaya çıkan sorunları çözmelerine katkı sağlaması açısından ve yönetici ve öğretmenlerin iletişiminin geliştirilerek bu kurumlarda iş doyumu ve verimliliğin arttırılmasına katkıda bulunmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun hazırlanmıştır. Araştırma evrenini 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı resmi ilkokullarda görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Kadıköy ilçesindeki resmi ilkokullar listelenmiştir. Ayrıca evreni oluşturan bu ilkokulların homojen bir yapıda olduğu kabul edilmiştir. Listelenen ilkokullarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu ve iki ölçek kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yöneticiler ve sınıf öğretmenlerine Kişisel Bilgi Formu, Karar Stratejileri Ölçeği ve Empatik Beceri Ölçeği (B) uygulanmıştır. Örneklem grubunu oluşturan yönetici ve öğretmenlerin Empatik Beceri Ölçeği ile Karar Stratejileri Ölçeği ve alt boyutlarından aldıkları puanların görev, mesleki kıdem, yaş, mezuniyet düzeyi, medeni durumu, mezun olunan fakülte, annelik davranışını algılama biçimi, babalık davranışını algılama biçimi, gelir grubunu algılama biçimi, konu ile ilgili eğitimlere katılım durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Kruskal Wallis-H testi; cinsiyet ve çocuk sahibi olma durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız grup t testi sonuçlarına yer verilmiştir. Elde edilen test sonuçlarında gruplar arasında fark bulunduğunda, farklılıkların kaynağını (hangi gruplar arasında olduğunu) belirlemek üzere non parametrik Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır: Empatik Beceri Ölçeği puanları ile Karar Stratejileri Ölçeği alt boyutları arasındaki ilişkiler incelendiğinde; Empatik Beceri Ölçeği ile bağımlı karar alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Empatik Beceri Ölçeği ile içtepisel karar, mantıklı/sistematik karar ve kararsızlık alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The current management theorists, have accepted who are knowledgeable in human relations and boosting of continuous self-improvement improves the efficiency of education in the work institutions. Teachers working in the organization of an educational institution to take place in the same attitude of success and increase efficiency. The continuous change in the administrative work of teachers and administrators who work in the educational institutions to be good human relations is important to increase the success of the organization. The general aim of the research is determination of the relationship between teachers' decision-making strategies and empathic skills in governmental primary schools administrators (director, manager and assistant principals) and teachers in Kadikoy district of Istanbul Province. In this respect, the teachers and administrators in institutions both each other, and students, and other interpersonal relationships, listening, editing and enhancements, as well as in contributing to solve the problems arising from human relationships and improved communication also contribute to increase job satisfaction and productivity has a special importance due to the presence. Research prepared in accordance with relational scanning model. The study population was composed of academic administrators and teachers working in governmental primary schools in 2012-2013 education period in Kadıkoy district of Istanbul. First, the primary schools were listed in the Kadikoy district. It has been considered to be homogenous elementary schools that represent the universe. The sample consisted of primary school teachers and administrators were listed. Data collection tools and two separate scales were used wtih a personal information form. Personal Information Form, ?Decision Strategies Scale? and Empathic Skill Scale (B)were applied. to administrators and teachers. The sample group consisted of teachers and administrators with Empathic Skill Scale (B)scores from Decision Strategies Scale and sub-dimensions of the task, seniority, age, graduation level, marital status, graduated from the faculty, maternal perception of behavior, perception of parental behavior, perception of income groups, training on the subject to determine the status of participation differ according to Kruskal-Wallis H test, differ according to gender and children to determine the status of being an independent samples t-test results of are provided. Test results obtained from the difference between the two groups is found, the source of differences (between which groups) to determine the non-parametric Mann-Whitney-U test was used. The findings from the study include: Empathic Skill Scale scores and analyzed the relationships between sub-dimensions of Decision Strategies Scale, Empathic Skill Scale dependent on the decision of the lower size was found to be a significant positive relationship. Empathetic Skills Scale Imp u ls with the decision, logical / systematic significant relationship was found between the sub-dimensions of decision and indecision.