Öğretmenlerin okulda internet ve teknoloji kullanımına ilişkin sanal kaytarma davranışlarının incelenmesi
An investigation of non-work related internet usage (cyberloafing) behaviors of teachers related to internet use and technology in school
  1. Tez No: 504424
  2. Yazar: GÜLENAY NAGİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde giderek yaygınlaşan teknoloji ve internet kullanımı çeşitli projelerle eğitim alanında da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eğitimi daha verimli hale getirmek için akıllı tahta, tablet gibi teknolojik aletler kullanılarak teknoloji eğitime entegre edilmiş ve öğretmenlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Yapılan çalışmalar mesai saatleri içerisinde internet ve teknoloji kullanımının iş gücü kaybına yol açabileceğini göstermektedir. Bu konuda öğretmenlerle ilgili bir çalışma yapılmamış olması yeni bir araştırma konusu yaratmaktadır. Bu çalışmada ilk ve ortaokul türündeki kamu okullarında görev yapan öğretmenlerin internet ve teknoloji kullanımına bağlı sanal kaytarma davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ili Başakşehir ilçesindeki ilk ve ortaokul türü kamu okullarında görev yapan öğretmenlerin sanal kaytarma davranışları ve nedenleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda edinilen bulgulara göre, araştırmaya katılan öğretmenlerin mesai saatleri içerisinde ve dışarısında yapmış oldukları sanal kaytarma davranışları cinsiyete ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Fakat yaşa, mesleki kıdeme, internet kullanım süresine, internet kullanım beceri düzeyine, internet kullanım sıklığına ve internette kesintisiz bağlı kalınan süreye göre bazı farklılıklar gözlenmiştir. Mesai saatleri içerisinde iş dışı internet kullanımda ise cinsiyete, eğitim düzeyine ve internet kullanım süresine göre anlamlı bir farklılık olmamasına rağmen, yaşa, mesleki kıdeme, internet kullanım beceri düzeyine, internet kullanım sıklığına ve internette kesintisiz bağlı kalınan süreye göre farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's increasingly widespread technology and internet usage started to be widely used in the field of education with various projects. In order to make education more efficient, technological tools such as smart boards and tablets have been integrated into the technology education, and number of teachers using these tools has become widespread. Studies show that using internet and technology during working hours can lead to loss of work power. A lack of research on this topic, which conducted with teachers, creates a new research theme. In this study, it is aimed to investigate the cyberloafing behaviors, which is caused by internet and technology usage, of teachers working in primary and secondary type of public schools. Within the scope of this research, cyberloafing behaviors of primary and secondary school teachers in Başakşehir district of Istanbul province were investigated. According to the findings obtained from the research, the cyberloafing behaviors of the teachers participating in the research during and after working hours did not show any significant difference arising from gender and education level. But there were some differences arising from age, professional seniority, internet usage, internet usage skill level, internet usage frequency and continuous internet usage. Despite the fact that there is no significant difference in terms of gender, education level and internet usage during working hours, there were differences according to age, professional seniority, internet usage skill level, internet usage frequency and continuous internet usage.