Energy economics, renewable energy & its significance for the Turkish Republic and its economic development
Enerji ekonomisi, yenilenebilir enerji ve Türkiye Cumhuriyeti için önemi ve ekonomik gelişimi
- Tez No: 504449
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ GÖKMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enerji her sektörde kullanılan en önemli ihtiyaçtır. Örneğin, insanlar ısınma, sanayi ve teknolojik gelişmeler için enerjiye ihtiyaç duyar. Türkiye sanayisi, ekonomisi ve nüfusu günbegün hızlı bir şekilde büyüyen bir ülkedir. Böylece, Türkiye'nin enerji talebi sürekli olarak artmaktadır. Türkiye yenilenebilir enerji ve yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Günümüzde, Türkiye enerji ihtiyacının büyük kısmını petrol, kömür, doğalgaz ve elektrikten karşılar. Ancak, bu enerji kaynakları kendini yenileyemez ve belli bir süre sonra tükenirler. Ayrıca, bu enerji türlerinin kullanımının çevre ve ozon tabakası üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler sera gazı emisyonlarını azaltmak için ülkelere bazı yaptırımlar uyguladı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü sera gazı emisyonu meselesiyle ilgili bu yaptırımları içermektedir. Bunlarla birlikte, Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarından da enerji üretmektedir. Bu enerji kaynakları yeşil enerjidir ve bu sebeple, çevre üzerinde negatif etkileri yoktur. Bundan başka, yenilenebilir enerji kaynakları temiz, yüksek derecede verimli, yakıt gideri içermeyen ve kendini kısa sürede amorti eden enerji türleridir. Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynakları hidrogüç, güneş, jeotermal, rüzgar, biyokütle ve dalgadır. Ancak, bu enerji kaynaklarından üretilen enerji miktarı, Türkiye'nin ihtiyacını karşılamamaktadır. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları bakımından çok zengin bir ülke olmasına karşın, enerji ihtiyacının büyük bir kısmını ithal eden bir ülkedir. Enerji ithalatı Türkiye'nin önemli bir problemi olan cari açığa da büyük yük oluşturmaktadır. Bu yüzden, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı dış kaynaklar üzerindeki enerji bağımlılığını düşürmek için yenilenebilir enerji kaynakları üzerine önemli yatırımlar gerçekleştirmelidir. Bu tezin yazılış amacı, başta Türkiye'nin olmak üzere dünyanın enerji potansiyelini göstermek ve yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji ile ekonomik dengeler için önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is the most important need that is used in every sector. For instance, people need energy for heating, industry and technological developments. Turkey is a country, whose industry, economy and population is rapidly growing day by day. Thus, energy demand of Turkey is perpetually increasing. Turkey is an abundant country in terms of renewable energy and subterranean resources. In our day, Turkey satisfies most of its energy needs from oil, coal, natural gas and electricity. However, these energy resources cannot renew themselves and spontaneously get depleted after a certain amount of time. Furthermore, using these types of energy has negative effects on environment and the ozone layer. For this reason, United Nations imposed some sanctions on the countries in order to reduce greenhouse gas emissions. United Nations Framework Convention on Climate Change and Kyoto Protocol cover these sanctions on greenhouse gas emissions issue. In addition to these, Turkey produces energy from renewable energy resources as well. These energy resources are green energy and therefore they have no negative effects on the environment. Moreover, renewable energy resources are types of energy, which are clean, highly productive, without fuel expenses and with short amortization. Renewable energy resources in Turkey are hydropower, solar, geothermal, wind, biomass and wave. However, the amount of energy produced from this energy resources do not satisfy Turkey's needs. Although, Turkey is a very abundant country in terms of renewable energy resources, it is a country, which imports a large part of its energy needs. Import of energy, creates another burden on current deficit, which is an important problem of Turkey. Therefore, the Ministry of Energy and Natural Resources of Republic of Turkey should make important investments on renewable energy resources to scale down energy dependency on foreign resources. The purpose of writing this thesis is to indicate the energy potential of world, especially Turkey, and emphasizing the importance of renewable energy resources for energy and economic balances.