Mehmed Fuad Köprülü and the rise of modern historiography in Turkey
Mehmed Fuad Köprülü ve Türkiye'de modern tarihçiliğin doğuşu
- Tez No: 504459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tez, Türkiye'de tarihçiliğin, akademik bir disiplin olarak ortaya çıkışı ve kurumsallaşması sürecinde çok önemli rol oynamış bir tarihçi olan Mehmed Fuad Köprülü'nün entelektüel mesaisine ve tarihsel çalışmalarına odaklanır. Söz konusu entelektüel mesaiyi ve akademik üretimi tarihsel-politik bağlamına yerleştirmek suretiyle, bu tez, Köprülü'nün, hem kendi tarihçiliğinin ve hem de Osmanlı-Türk tarihyazımının profesyonelleşmesine yaptığı katkının kapsamlı ve tarihselleştirici bir analizini sunmayı amaçlar. Bu çalışma, ayrıca, Köprülü'yü geç Osmanlı-erken Cumhuriyet dönemi ulus-inşası sürecinin en önemli aktörlerinden biri olarak ele alır ve Köprülü'nün, Türk tarihine ilişkin akademik geçerliliği haiz büyük bir tarihsel anlatı oluşturmaya adanmış programatik tarihyazımsal üretiminin, milliyetçi projeye katkısını serimler.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the intellectual and historical work of a historian who played a crucial role in the emergence and institutionalization of history as an academic discipline in Turkey: Mehmed Fuad Köprülü (1890-1966). Situating his scholarly work and activity within its historico-political context, this study thus aims to present an extensive and historicizing analysis of Köprülü's historiography and his substantial contribution to the professionalization of Ottoman-Turkish historical writing. It, moreover, treats Köprülü as one of the most important agents of the Turkish nation-building process in the late Ottoman and early republican era, and reveals how his programmatic historiographical production contributed greatly to the nationalist project by providing it with a scholarly valid historical master narrative regarding Turkish history and national past.