Servet-i Fünûn dergisindeki yazıları ışığında Köprülü-zâde Mehmed Fuad
In the ıight of articles at journal of Servet-i Fünûn: Köprülü-zâde Mehmet Fuad
- Tez No: 310922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmamızın amacı Köprülü-zâde Mehmet Fuad'ın Servet-i Fünûn Dergisi'ndeki yazılarını incelemektir. Dergideki yazılar taranıp Köprülü'nün 74 makâle, 28 şiir ve bir çeviri hikâyesi bulunmuştur. Bunlar Lâtin harflerine çevrilmiş ve sadece makâleler muhtevâlarına göre tasnif ve tahlil edilmiştir. Çalışmamızın kapsamına sadece makâleler girmektedir.Servet-i Fünûn dergisi bu yıllarda Fecr-i Âti'nin yayın organıdır. Makâlelerin konularının Fecr-i Âti encümeninin ortak bildirisine uygun olarak seçildiği görülür. Köprülü, Fecr-i Âti'ye yöneltilen eleştirilere cevap vermeyi kendine vazife kabul etmiş; âdeta Fecr-i Âti'nin tenkidcisi olmuştur. Zaman zaman polemiklere girmeye de çekinmemiştir. Tenkidî makâle olan bu yazılar sayesinde ?Fecr-i Âti'de tenkid? konusunda da fikir edinilebilir.Bu makâleleri yazdığı esnada Fecr-i Âti encümeninden olan Mehmet Fuad'ın bazı fikirlerini ilerki yıllarda değiştirdiği ve Millî Edebiyat akımına katıldığı görülmektedir. Çalışmamızda onun yaklaşık 1908-1914 yılları arasında, Fecr-i Âti bünyesindeki düşünce dünyası izlenebilir.Anahtar Sözcükler1.Servet-i Fünûn Dergisi2.Fecr-i Âti3.Makâle4.Muhtevâ5.Tenkid
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the articles writen by Köprülü-zâde Mehmet Fuad at Journal of Servet-i Fünûn. The writings at journal of Servet-i Fünûn were scanned; seventy four articles, twenty eight poems and one story were found. These have been translated into the Latin alphabet and only the articles were classified and analyzed according to contents. Only the articles are included in the scope of our study.In these years, journal of Servet-i Fünûn was a media organ of Fecr-i Âti. It can be seen that the subjects of the articles were selected in accordance with joint declaration of council of Fecr-i Âti. Köprülü feeled responsible for answering to criticisms directed to Fecr-i Âti; nearly he became a critic of Fecr-i Âti. From time to time, he did not hesitate to enter into an argument with them. By means of these criticized articles, we can form an opinion about ?criticism at Fecr-i Âti?.Meanwhile Mehmet Fuad wrote these articles, it is seen that, he, who was a member of council of Fecr-i Âti, changed some of the ideas and joined to National Literary movement. In our study, his world of thought within the scope of Fecr-i Âti, between 1908-1914, can be followed.Key Words1.Journal of Servet-i Fünûn2.Fecr-i Âti3.Article4.Content5.Criticism