Sosyo-kültürel adaptasyon sürecinde yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin kültürlerarası iletişim duyarlılığı
Intercultural communication sensitivities of foreign students during socio-cultural adaptation process
  1. Tez No: 504462
  2. Yazar: SİNEM YELES KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küreselleşmenin gelişen boyutları ile beraber, dünyanın daha küçük bir yer haline gelmesi kültürlerarası iletişimi geliştirmiştir. Kültürlerin bir araya gelmesi kültürleşmeyi zorunlu kılmış ancak bu durum bazen bireyler arasında sorun doğururken bir taraftan da kabullenip bir arada yaşamayı desteklemiştir. Bu noktada bir araya gelen kültürlerin yaşadıkları süreçler akademik çevrenin ilgisini çekmiş ve çalışmalar artarak devam etmiştir. Bu çalışma Selçuk üniversitesinde çeşitli fakültelerde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler örneğinde incelenmiştir. Söz konusu öğrencilerin kültürlerarası duyarlılıklarının ne düzeyde olduğunu araştırmak üzere yapılan bu çalışma ile çeşitli durumlar karşısında öğrencilerin yaşam doyumu, duyarlılık dereceleri incelenmiştir. Çalışmada yöntem olarak saha araştırması tercih edilmiş ve 225 öğrenciye anket yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; kültürlerarası iletişim duyarlılık düzeyinde etkili olan ilk ve en önemli faktörün“Reddetme”olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer faktörler sırasıyla,“Savunma, Geri Çevirme, Küçültme, Kabul Etme ve Uyum Sağlama”dır. Kültürlerarası iletişim duyarlılığının cinsiyete göre sonuçlarında erkeklerin kadınlardan küçültmede anlamlı farklılık taşıdığı sonucu elde edilmiştir. Katılımcıların Erasmustan faydalanmak istemeleri küçültmede“evet”cevabı anlamlı farklılık göstermiştir. Ancak farklı kültüre sahip başka bir ülkede yaşama isteği ile kültürlerarası iletişim duyarlılık faktörleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Cinsiyete göre yaşam doyumu düzeylerindeki farklılığın sınandığı t-testi bulgularında ise anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of the world to become a small place with the increasing dimentions of globalization, caused the improment of intercultural communication. Meeting of different cultures made the acculturation obligatory, but while that situation sometimes caused problems among the individuals, sometimes it supported the acceptance and living together on the other hand. At this point, the living process of accumulating cultures attracted the attention of academics and the number of studys continioued to increase. This study investigated the foreign students educating at different faculties of Selçuk University. In this study, which is done to study the level of intercultural sensitivities of students, the satisfaction with life and sensitivity levels of students against various cases were investigated. In the study, a survey method was preferred and a total of 225 students were participated in th study.According to the results, the first and most important factor in the level of intercultural communication sensitivity was found to be“denial”. Other factors are“defence, reversal, minimization, acceptance, and adaptation”. It was found that in minimization, there was a significant difference between men and women according to the results of intercultural communication sensitivity with respect to gender. According to the demand whether they want to benefit from Erasmus or not, yes answer had significant difference in minimization. Hovewer, there was not a significant difference between the desire to live in a different country and intercultural communication sensitivity factors. In the t-test results, which was done to investigate the satisfaction with life in terms of gender, there was found to be no significant difference.