Yükseköğretim öğrencilerinde vergi bilinci ve vergi algısı üzerine bir araştırma: Ahi Evran üniversitesi örneği
A study on tax consciousness and tax perception in higher education students: Ahi Evran University example
- Tez No: 504466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ MURAT KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Vergi, bir devletin var olması için, hizmet sunabilmesi için almakla yükümlü olduğu, vatandaşların ise ödemekle yükümlü olduğu bir kavramdır. Bununla birlikte verginin amacının sapması, verginin ekonomik yükünün yükselmesi vb. durumlar vatandaşların vergi unsurunu algılama ve bilinç düzeylerinde farklılıklar yaratmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda üniversite öğrencilerinin vergi bilinç düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmaya toplam 445 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada Çelebi (2016) tarafından kullanılan 37 soruluk ve 5'li likert tipi yapısında olan ölçek kullanılmıştır. Araştırma neticesinde katılımcıların devletin vergi almasını doğru bulma ve vergi vermeye istekli olma durumlarının vergiyi algılama düzeylerinde farklılık gösterdiği, devletin vergi almasını doğru bulma ve vergi vermeye istekli olma durumlarının vergiyi pozitif yönde algılamalarında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tax is a concept that a state is obliged to levy for its services and citizens are obliged to pay for to maintain its existence. However, as well as deviated purpose of the tax, the increase in the economic burden of the tax etc, causes differences in the perception of the tax element and the tax consiousness of the citizens. Thus, the level of tax consciousness among university students has been investigated in this study. A total of 445 university students have participated in the study. A scale which is composed of 37 questions and 5 likert types and also used by Çelebi (2016) has been utılızed in the study. As a result of the research, it has been found out that among the participants, there have been differences in the level of taxation perceptions, in the level of justificaton of state's taxation and in the level of paying for tax. Furthermore, it has been found out that the justification of state's taxation and the willingness to pay for tax have positively effected their perception of taxations.