İş Hukukunda birlikte sorumluluk
Joint liability in Labor Law
  1. Tez No: 504515
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAZIM SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemiz çağdaş iş hayatı uygulaması ile birlikte gelişen iş ilişkileri ile buna bağlı olarak çerçevesi genişleyen sorumluluk kavramının kapsamını ve uygulamasını tespit etmek olarak belirlenmiştir. Çalışma süresince ele alınan üçlü iş ilişkilerinin, kendine özgü nitelikleri sadeleştirilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada yasal düzenlemeler, Yargıtay kararları ve Türk hukuk öğretisindeki farklı görüşler birlikte değerlendirilmiştir. Üç bölümden oluşan bu tezde, üçlü iş ilişkileri ile bu ilişkiler çerçevesinde mevcut olan sorumluluk anlayışı saptanmaya çalışılmıştır. Değerlendirmeler yapılırken 4857 Sayılı İş Kanunu ve 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu esas alınmıştır. İşyeri devri yönünden mehaz düzenlemeler ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu düzenlemeleri dikkate alınmıştır. Birlikte istihdam bakımından ise özellikle yargı kararları doğrultusunda araştırma ve değerlendirmeler yapılmıştır. İncelenen üçlü iş ilişkilerinin işveren tarafının hak ve borçları belli bir düzen içinde sunulmuş, toplu iş hukuku yönünden ise bazı genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study has been determined to be identifying the labor relationships developing together with modern business practice in our country and the scope and implementation of the concept 'liability' the framework of which has expanded depending thereon. During the study, the specific characteristics of triple labor relationships addressed have been tried to be set forth by being simplified. In the study, legal regulations, Supreme Court decisions and various opinions Turkish law doctrine have been assessed together. In this thesis consisting of three sections, triple labor relationships and the responsibility understanding existing within the framework of these relationships have been tried to be identified. Whilst making assessments, Labor Law No. 4857 and Law No. 6098 on Turkish Law of Obligations have been based upon. In terms of transfer of business, referred regulations and the regulations of Turkish Commercial Code No. 6102 have been taken into consideration. In terms of joint employment, researches and evaluations have been made especially in line with the judicial decisions. Of the triple business labor relationships examined, the employer's rights and obligations have been presented in a certain order and certain general assessments have been made in terms of the collective labor law.