Çok kriterli karar verme yöntemi analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile etkin personel seçimine yönelik web tabanlı bir uygulama
The effective personnel selection via multi-criteria decision making method analytic hierarchy process (AHP): A web based application
- Tez No: 504516
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karar verme, kişilerin günlük ya da profesyonel hayatlarında karşılaştığı bir süreçtir. Bu karar verme süreci kişilerin amaçlarına bağlı olarak bir sonuca ulaşmayı hedeflemektedir. Süreç boyunca karar vermeyi etkileyen faktörler ve bu faktörlerin özelliklerine göre birden fazla seçenek ortaya çıkmaktadır. Karar verme sürecini etkileyen bu etmenler karşılaşılan sorunları karmaşıklaştırmakta ve bu aşamada devreye çok kriterli karar verme yöntemleri girmektedir. Belirli hedefler doğrultusuna göre sınıflandırılan karar verme yöntemleri karar vericilere en iyi sonucu vermede hizmet etmektedir. Organizasyonlar için kuşkusuz en önemli amaç, hedefleri doğrultusunda uygun işte doğru kişinin çalışmasını sağlamaktır. İnsan kaynakları yönetiminin bu amacı gerçekleştirirkenki süreçte karşılaştığı sorunlar bir karar verme sorunudur. Personel seçim aşamasında yapılan küçük bir hata organizasyon için uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu çalışmada insan kaynakları yönetiminin personel seçimi sorunlarına hizmet etmek amacıyla web tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. Bu süreçte karşılaşılan en temel kriterler baz alınarak adaylar arasındaki eliminasyonu sağlayacak bir model belirlenmiştir. Bu personel seçim süreci sorunu, bu türdeki sorunların çözümünde oldukça sık kullanılan çok kriterli karar verme tekniklerinden AHP ile çözülmüş ve AHP çözüm algoritması web tabanlı bir uygulama haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision making is a process that people encounter in their daily or business lifes. Decision making process aims to reach a conclusion depending on the aims of the people. Factors affecting decision-making throughout the process and multiple options arise depending on the characteristics of these factors. These factors that effects the process of decision making, complicate encountered problems and in this stage as a solution multi criteria decision making methods are preferred to use by decision makers. Decision making methods categorized according to specific goals serve to give the best results to decision makers. Certainly, the most important goal for organizations is to ensure that the right person works in the right job in line with their goals. The problems that is encountered by human resources managers is called a decision making problems. A small mistake is made by human resource department during the personnel selection, can cause negative consequences in short or long-term for companies. In this study, a web based application was developed in order to serve the personnel selection problems of human resources management. A model which is based on multi criteria selection has been developed to ensure the elimination of candidates the program based on solution algorithm of Analytic Hierarchy Process (AHP), which is one of the most widely used decision making methods has been designed as a web based application.