Grup etkilerinin kompaktlamalara genişlemesi
Extending group actions to compactifications
  1. Tez No: 504541
  2. Yazar: DÜNYA KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
X bir Tychonoff G-uzayı, G sonlu ayrık bir grup ve A, X'in bir yoğun G-invaryant alt uzayı olsun. Bu çalışmada, Gelfand kompaktlama metodu kullanarak, bir kompakt G- uzayına homeomorfik, A/G orbit uzayının bir kompaktlaması inşa edildi. Ayrıca bir uygulama olarak, çift fonksiyonlar halkasının maksimal ideallerinin kümesinin Stone topolojisiyle beraber negatif olmayan rasyonellerin bir kompaktlaması olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Let X be a Tychonoff G-space, G be a finite discrete group and A be a dense and G-invariant subspace of X. In this work, by means of Gelfand's method, we construct a compactification of the orbit space A/G which is homeomorphic a compact G-space. As an application, we show that, the set of maximal ideals of even function ring with Stone topology is a compactification of non-negative rationals.