The Neo - Kemalist arguments on the counter - revolution debates in Turkey
Türkiye'de Neo - Kemalistlerin karşı - devrim tartışmalarındaki argümanları
- Tez No: 504545
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Türkiye'de“karşı – devrim”argümanlarının tarihsel kökenlerinin ve inşasının araştırılmasına yöneliktir.“Karşı – devrim”söylemini ortaya atan üç ana düşün gurubu eski Kadro dergisi üyeleri, iki sol - Kemalist olan Mihri Belli ve Doğan Avcıoğlu ve Neo – Kemalistlerdir. Bu üç çevre farklı tarihsel bağlamlara tepki olarak farklı“karşı – devrim”argümanlarını ortaya attılarsa da aralarında düşünsel bir etkileşim söz konusu olmuştur. 12 Eylül 1980 askeri darbesine, İslamcılığın yükselişine ve İkinci Cumhuriyetçilere bir tepki olarak doğan Neo – Kemalistler adlı grup,“karşı – devrim”argümanlarını en çok ortaya koyanlar olduğundan bu çalışmanın da ana odağını oluşturacaktır. Türkiye'deki“karşı – devrim”söylemine ilişkin argümanların incelenmesinden önce,“karşı – devrim”kavramının Fransız ve Rus İhtilallerindeki tarihsel kökenleri ile bunların Kemalist Devrimin de yapıldığı Türkiye'nin kuruluş sürecine etkileri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the origins and eventual construction of the discourse of“counter – revolution”in Turkey. The main actors of this discourse could be analysed in three intellectual circles which are former Cadre members, two leftist Kemalists: Mihri Belli and Doğan Avcıoğlu and the Neo – Kemalists. Although these groups set forth their ideas regarding“counter – revolution”in very different historical contexts, there is an ideological intertwinement between them. The Neo – Kemalists, an intellectual group emerged as a reaction to the 12 September 1980 military coup in Turkey, rise of Islamism and the Second Republicans will be the main focus of this dissertation as the bulk of the arguments on the“counter – revolution”in Turkey are asserted by them. In order to analyse this discourse, firstly the origins of the concept of the“counter – revolution”in French and Russian Revolutions and the influence of these two revolutions on the foundation of the Turkish Republic and the Kemalist Revolution will be researched.