Farklı lazer sistemlerinin farklı irrigasyon solüsyonları kullanılarak smear tabakasını uzaklaştırmadaki etkisi
Effect of different laser systems on removal of smear layer using different irrigation solutions
  1. Tez No: 504562
  2. Yazar: YAĞIZ ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Smear tabakasının kök kanallarından uzaklaştırılması amacıyla günümüze kadar pek çok cihaz kullanılmış ve farklı yöntemler uygulanmıştır. Bununla birlikte, son yıllarda lazerler irrigasyon solüsyonlarının aktivasyonunun etkinliğini arttırmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı distile su, NaOCl ve EDTA gibi klinik pratiğinde sıklıkla kullanılan irrigasyon solüsyonlarının farklı lazerlerle aktive edilerek smear tabakasını uzaklaştırma etkinliğinin kök kanallarının farklı bölgelerini de göz önünde bulundurarak karşılaştırılması ve değerlendirilmesidir. İrrigasyon aktivasyon prosedürleri sonrasında, kökler longitünidal olarak ikiye ayrıldı ve x1000 büyütmede elde edilen SEM görüntüleri üzerinde kökün farklı üç bölgesinde (apikal, orta, koronal) smear tabakası uzaklaştırma etkinliği iki farklı araştırmacı tarafından örneklerde hangi irrigasyon ve aktivasyon prosedürünün kullanıldığı bilinmeden birer hafta aralıklarla iki kez değerlendirildi. Gözlemciler arası uyum ve gözlemcilerin kendi içindeki uyumu Kappa analizi kullanılarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 for Windows (SPSS Inc, Chicago, IL) bilgisayar programı yardımıyla gerçekleştirildi ve final irrigasyon aktivasyon teknikleri arasında anlamlı farkın bulunup bulunmadığını belirlemek için Kruskal-Wallis testi uygulandı. Gruplar arasındaki ikili karşılaştırmalar ve koronal, orta ve apikal üçlüler arasındaki karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanıldı. NaOCl ve EDTA kullanılan gruplarda sadece distile su kullanılan gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha az smear tabakası gözlemlendi (p0.05). Distile su ile birlikte lazer kullanılan gruplarla (Grup 1B, 1C, 1D), NaOCl ve EDTA'in lazer aktivasyonu olmadan kullanıldığı kontrol grubu (Grup 2A) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). İrrigasyon aktivasyon yöntemlerinin tamamının smear tabakasının kaldırılmasında istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğu bulundu (p0.05). Apikal bölgede, koronal ve orta bölgelere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla smear tabakası kaldığı (p0.05). Çalışmamızın sınırları içerisinde; NaOCl ve EDTA'in ardarda kullanımının smear tabakasının uzaklaştırılmasında distile sudan önemli ölçüde daha etkin olduğu gözlemlenmiştir. İkinci olarak, smear tabakası koronal ve orta bölgelerde apikal bölgeye göre daha etkili olarak uzaklaştırılmıştır. Son olarak, farklı irrigasyon solüsyonlarının lazerle aktivasyonu sonucunda smear tabakası daha iyi bir şekilde uzaklaştırılmıştır. NaOCl ve EDTA'in lazer ile aktivasyonu smear tabakasının uzaklaştırılması açısından en etkin yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In order to remove the smear layer from the root canals, many devices have been used and various methods have been applied until today. However, in recent years lasers have begun to be used to increase the effectiveness of irrigation solutions activation. The aim of this study is to compare and evaluate the smear layer removal efficacy of irrigation solutions frequently used in clinical practice, such as distilled water, NaOCl and EDTA, activating by different lasers, taking into account the different regions of the root canals. In the study, 96 mandibular permanent single rooted non-carious premolar human teeth extracted due to periodontal reasons were used. After root canal preparations, all teeth were divided into 2 groups according to different irrigation solutions. In Group 1, distilled water was used for 80 sec, whereas in Group 2, 2.5% NaOCl (40 sec) and 17% EDTA (40 sec) were applied for irrigation in total of 80 sec. Each group was divided to 4 subgroup according to activation protocol. Final irrigation was completed by activating the irrigation solutions with relevant activation method. Conventional syringe irrigation was used in Group 1A and 2A without laser activation. Irrigation solutions were activated by Er:YAG laser (LightWalker AT, Fotona, Ljubljana, Slovenia) using with Photon Induced Photoacoustic Streaming (PIPS™) technique in Group 1B and 2B, by Nd:YAG laser (LightWalker AT, Fotona, Ljubljana, Slovenia) in Group 1C and 2C, by Er,Cr:YSGG laser (Waterlase MD, Biolase Technology, Inc., Irvine, CA, USA) in Group 1D and 2D. After the irrigation activation procedures, the roots were split longitudinally and the smear layer removal efficiency in three different regions was evaluated on the SEM images obtained at x1000 magnification by two researchers without knowing which irrigation and activation procedure was used twice at interval of one week. Interobserver and intraobserver correlation were evaluated by Kappa analysis. Statistical analyzes were performed using a computer program SPSS 15.0 for Windows (SPSS Inc, Chicago, IL) and Kruskal-Wallis test was applied to determine if there was any significant difference between the final irrigation activation techniques. Bonferroni corrected Mann-Whitney U test was used for comparisons between groups and between coronal, middle, and apical regions. Statistically significantly fewer smear layer was observed in groups NaOCl and EDTA were used in comparison to groups distilled water was used (p0.05) The difference between these there groups was not statistically significant (p>0.05). Statistically significant difference was not found between groups in which distilled water and lasers were used and groups in which NaOCl and EDTA were used without laser activation (p>0.05). It was found that all of the irrigation activation methods had a statistically significant effect in removing the smear layer (P 0.05). Statistically significantly higher smear layer was not removed in apical regions in comparison to coronal and middle regions, however it was observed that there was no statistically significant difference between coronal and middle regions in terms of smear later removal (p>0.05). Within the limitations of this study, it is observed that sequential use of NaOCl and EDTA is significantly more effective than distilled water in smear layer removal. Secondly, smear layer was removed more efficiently in coronal and middle regions in comparison to apical region. Finally, the use of laser systems enhances smear layer removal capability of different irrigation solutions, and laser activation of NaOCl and EDTA is the most effective method in terms of smear layer removal.