İmmün trombositopenide monosit kemoatraktan düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of monosite chemoattractant levels in immune thrombocytopenia
- Tez No: 504566
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: İmmün trombositopeni (İTP) antikor aracılı trombosit yıkımı ve megakaryositlerden trombosit üretim bozukluğunun patogenezde rol aldığı otoimmun kaynaklı edinsel kanama bozukluğudur. Kemokinler, lökosit fonksiyonlarının kontrol edilmesi ve transmembran reseptör aktivasyonları aracılığı ile lökosit hareketliliğini ve trafiğini kontrol eden polipeptid moleküllerdir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 84 İTP tanısı konulan hasta ve 84 bilinen hastalığı olmayan ve ilaç tedavisi kullanmayan benzer yaş ve cinsiyetteki gönüllüler dahil edildi. Sekonder İTP tanısı olması, kronik İTP tanısı olması, başvuru anında yüksek ESR ve CRP düzeylerinin olması dışlama kriterleri olarak kabul edildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden alınan kan örneklerinden, ELISA yöntemi ile hedef moleküller olan CCL1, CCL3, CCL4 ve CCL16 düzeyleri kitler içerisindeki çalışma prensiplerine göre ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 47,31 (22-87) olup, erkek/kadın oranı 0.31 (20/64) idi. Hastaların 61'inde majör veya minör kanama mevcut iken, 23 hasta asemptomatik idi. Hayatı tehdit eden ciddi kanama ise sadece 6 hastada gözlendi. Hasta grubunda CCL1 ortalama düzeyi 388,21 ng/mL, CCL3 düzeyi 830,22 ng/mL, CCL4 düzeyi 48,06 ng/mL ve CCL16 düzeyi ise 536,96 ng/mL, kontrol grubunda CCL1 düzeyi ortalama 332,21 ng/mL, CCL3 düzeyi 755,54 ng/mL, CCL4 düzeyi 35,46 ng/mL, CCL16 düzeyi ise 482,02 ng/mL olarak ölçüldü. Tartışma ve Sonuç: CCL4, özellikle trombosit sayısı 30 bin/mm3 altında olan hastalarda, trombosit sayısı 30-100 bin/mm3 olan hastalar ile sağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık göstermiştir (p=0,000). CCL4 düzeyinin yükselmesi ile trombosit sayısının düşüşü arasında anlamlı bir ilişki gözlendi. Bu ilişkiye ilişkin korelasyon katsayısı oldukça yüksek bulundu (-0.23). İTP hastalarında CCL-4 düzeyinin trombosit sayısı ve hastalık seyrine etkisini gösteren daha geniş populasyonlu, çok merkezli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. İncelemeye alınan diğer değişkenler olarak yaş, geliş hemoglobin düzeyi, geliş lökosit düzeyi, splenomegali varlığı ele alındığında kemokin düzeylerinin bu değişkenlerden etkilenmediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Target: Immune thrombocytopenia (ITP) is acquired autoimmune hemorrhage due to antibody-mediated thrombocyte disruption and platelet production defects from megakaryocytes involved in the pathogenesis. Chemokines are polypeptide molecules that control leukocyte motility and trafficking through the control of leukocyte functions and transmembrane receptor activations. Materials and Methods: The study included 84 patients with ITP diagnosis and 84 subjects with similar age and gender who did not use medication. Exclusion criteria were the presence of sequelae of ITP, the presence of chronic ITP, and the presence of high levels of ESR and CRP at the time of admission. From the blood samples taken from patients and healthy volunteers, the target molecules CCL1, CCL3, CCL4 and CCL16 levels were measured by ELISA according to the working principles in the kit. Findings: The mean age of the patients was 47.31 (22-87) and the male/female ratio was 0.31 (20/64). While 61 patients had major or minor hemorrhage, 23 patients were asymptomatic. Life-threatening severe bleeding was observed in only 6 patients. In the patient group, mean CCL1 level was 388,21 ng/mL, CCL3 level 830,22 ng/mL, CCL4 level 48,06 and CCL16 level 536,96 ng/mL, CCL1 level in the control group was 332,21 ng/mL, CCL3 level 755,54 ng/mL, CCL4 level 35,46 ng/mL and CCL16 level 482,02 ng/mL. Discussion and Result: CCL4 showed statistically significant differences (p=0,000) between patients with thrombocyte counts of 30-100 thousand/mm3 and healthy controls, especially in patients with platelet count below 30 thousand/mm3. There was a significant correlation between elevation of CCL4 level and decrease of platelet count. The correlation coefficient for this association was found to be high (-0.23). In patients with ITP, the CCL-4 level requires a broad population, multicenter, prospective studies showing the platelet count and disease course effects. When the age, arrival hemoglobin level, incident leukocyte level, splenomegaly were considered as the other variables to be examined, it was observed that the chemokine levels were not affected by these variables.