Pediatrik immün trombositopenide (ITP) leptin ve interlökin-6 düzeylerinin araştırılması
Investigation of leptin and interleuki̇n-6 levels in pediatric immune thrombocytopenia (ITP)
  1. Tez No: 797621
  2. Yazar: ÖZGE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: İmmün Trombositopeninin (İTP) patogenezi yıllardır araştırılmasına rağmen inflamasyonun nedeni tam olarak gösterilememiştir. İştahla ilgili olan Leptinin son yıllarda immün sistemle bağlantısı ve interlökinlerle inflamasyonu tetikleyebileceği gösterilmiştir. Çalışmamızda Leptin ve İnterlökin-6 düzeylerinin İTP tanılı hastalar ile sağlıklı popülasyondaki serum düzeylerini karşılaştırarak hastalık ile ilişkisini araştırmayı ve bu yolla İTP patofizyolojisi ile ilgili literatüre katkı sağlamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1-18 yaş arasında, Vücut kitle indeksi(VKİ) 5-85 persentil arasında olan akut İTP tanılı 27 hasta, Kronik İTP tanılı 33 hasta ve 28 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların klinik özellikleri ile laboratuvar parametrelerinden hemogram, Leptin, İnterlökin-6 (İL-6) ve C-Reaktif protein (CRP) düzeyleri venöz kan örneği alınarak çalışıldı. Çalışmamızın istatistik analiz ve hesaplamalarında IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil olan gruplar arasında yaş, vücut ağırlığı, boy, VKİ ortalamaları ve cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Leptin ortalaması Akut İTP grubunda 2,35±3,37 ng/mL; Kronik İTP grubunda 3,72±4,85 ng/mL; Kontrol grubunda 4,17±6,01 ng/mL olarak saptandı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). İL-6 düzeyleri Akut İTP grubunda 223,44±145,1 ng/L; Kronik İTP grubunda 123,6±124,63 ng/L ve Kontrol grubunda 52,98±33,62 ng/L olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: The pathogenesis of Immune Thrombocytopenia (ITP) has been investigated for years and the cause of inflammation in this disease has not been fully demonstrated. In recent years, some studies have demonstrated that leptin, related to appetit, is associated with the immune system and triggers inflammation with interleukins. Our aim in this study is to determine Leptin and İnterleukin-6 (IL-6) levels to investigate their relationship with the disease by comparing serum levels in ITP patients and healthy population. Materials and Methods: Our study included participants aged between 1-18 with body mass index (BMI) ranging between 5th and 85th percentile where 27 participants were patients with acute ITP, 33 participants were patients with chronic ITP, 28 participants were healthy volunteers. Clinical features of participants and their laboratory parameters including hemogram, Leptin, IL-6 and C-Reactive protein (CRP) levels were studied by taking venous blood samples. IBM SPSS Statistics 22 program was used for statistical analysis and calculations of our study. Results: No statistically significant difference was found in the groups of age, body weight, height, body mass index and gender distribution (p>0.05). The mean of Leptin was 2.35±3.37 ng/mL in the Acute ITP group; 3.72±4.85 ng/mL in the Chronic İTP group; 4.17±6.01 ng/mL in the Control group and there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). IL-6 levels were 223.44±145.1 ng/L in the Acute ITP group; 123.6±124.63 ng/L in the Chronic ITP group and 52.98±33.62 ng/L in the Control group.