Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle izlenen hastaların epidemiyolojik özellikleri ve etiyolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiological characteristics and etiologies of patients followed for indirect hyperbilirubinemia in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 727688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2020– 2021 yılları arasında YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE hiperbilirübinemi nedeni ile takip ettiğimiz yenidoğanların etiyolojik ve epidemiyolojik nedenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2020- Haziran 2021 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde hiperbilirübinemi nedeni ile yenidoğan yoğun bakım servisimizde takip ettiğimiz 113 yenidoğanın hastane kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. Bebeklerin demografik özellikleri ve kan grupları, anne yaşları, beslenme şekli, fizik muayeneleri, total bilirubin seviyesi, tam idrar tahlili, Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) ve Piruvat kinaz (PK) düzeyi, serbest tiroksin (sT4) ve tiroid stimülan hormon (TSH) düzeyine ait veriler tarandı. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 113 bebeğin 59'u (%52.2) erkek, 54'u kızdı (%47.8). Bizim çalışmamız da literatürler ile uyumlu geldi. Ortalama doğum ağırlığı 3218±520,0 gram'dı. Bebeklerin 84'ü (%74.3) term, 29'ı (%25.7) pretermdi. Gestasyon haftası 34 ve üzerinde olan preterm bebekleri takip ettiğimizden dolayı hiperbilirübinemi oranlarımız diğer çalışmalarla benzer bulunmuştur. Ortalama anne yaşı 28±6,42 idi. Anne yaşı 72 saatten sonra başlayan 69 (61.1%) bebek mevcuttu. Bilirubinin 3. gün ve sonrasında pik yaptığı olgularda, ailenin sarılığı geç fark ettiği ve yenidoğan sarılığı hakkında yeterince bilgi sahibinin olmadığı kanaatine varıldı. Olguların 5'ünde (%4.5) dehidratasyon (Yenidoğan bakım ünitemizin 1.düzey olmasından kaynaklı daha çok term bebekler takip edildiği için dehidratasyon oranımızın diğer çalışmalara göre daha düşük çıktığını düşünüyoruz.) ve 4 hastada (%3.5) polisitemi saptandı(Çalışmamız diğer çalışmaların sonuçları ile uyumlu bulundu). 7 vakada (%6.2) idrar yolu enfeksiyonu(Bizim çalışmamız, diğer çalışmalarla uyumlu bulunmuştur), 11 vakada (%9.7) sepsis saptandı. Bizim çalışmamızda HB nedeni ile takip edilen hastaların, daha yüksek sepsis oranının çıkmasını; sepsis tanısını daha kolay koyabilmemize bağlı olduğunu düşünüyoruz. 1 olguda (%0,9) G6PDH enzim eksikliği (Çalışmamızda HB nedeniyle takip edilen bebeklerde diğer çalışmalara göre daha düşük G6PD oranı bulduk), 1 bebekte(%0.9) piruvat kinaz eksikliği vardı. Çalışmamız da PK oranı açısından diğer çalışmalarla uyumlu bulunmuştur. 3 bebekte (%2.7) hipotiroidi vardı. Bizim çalışmamız, diğer yapılan çalışmaların sonucuyla uyumlu bulunmuştur. 47 (%41.6) yenidoğanda ise herhangi bir sebep saptanamadı. Bizim çalışmamız da literatürler ile uyumlu bulunmuştur. NSVY doğan bebekler ile C/S olan bebeklerin bilirübin düzeyi sırasıyla 16.8 (14.6-18.2) ve 16.0 bulundu. ABO uyuşmazlığı olan 23 hastanın bilirübin düzeyi ortancası 13.8 (9.23-17.0) iken, Rh uyuşmazlığı olan 9 hastanın bilirübin düzeyi ortancası 16.6 (15.0-17.0)'dir. Sonuç: Yenidoğan bebeklerin doğumdan sonra değerlendirilmesinde neonatal hiperbilirubinemi açısından takiplerinin dikkatlice yapılması, Bhutani normogramlarına göre patolojik düzeyde bilirubin düzeyine sahip olan bebeklerde anne sütü sarılığının yanı sıra dehidratasyon, İYE, konjenital hipotiroidi, sepsis, kan ekstravazasyonu, eritrosit enzim eksikliği, ABO ve RH uyuşmazlıkları yönünden dikkatlice değerlendirmek oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the etiological and epidemiological causes of newborns followed in our neonatal service due to hyperbilirubinemia in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between the years 2020-2021. Method: In our study, the hospital records of 113 newborns followed in our neonatal intensive care unit due to hyperbilirubinemia in the Pediatrics Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 2020 and June 2021 were retrospectively analyzed. demographic characteristics and blood types of babies, maternal age, diet, physical examination, total bilirubin level, complete urinalysis, urine reduction substance, Glucose 6 phosphate dehydrogenase (G6PD) and Pyruvate kinase (PK) level, free thyroxine (fT4) ) and thyroid stimulating hormone (TSH) levels were scanned. Results: Of the 113 infants included in the study, 59 (52.2%) were male and 54 (47.8%) were female. Our study was also compatible with the literature. The mean birth weight was 3218±520.0 grams. Eighty-four (74.3%) babies were term and 29 (25.7%) were preterm. Our hyperbilirubinemia rates were found to be similar to other studies, since we followed up preterm babies with a gestational age of 34 and above. Mean maternal age was 28±6.42. There were 76 mothers under maternal age 72 hours. In cases where bilirubin peaked on the 3rd day and later, it was concluded that the family noticed jaundice late and they did not have enough information about neonatal jaundice. Dehydration was found in 5 (4.5%)( We think that our rate of dehydration is lower than in other studies since more term babies are followed up due to the fact that our neonatal care unit is the first level.) and polycythemia in 4 (3.5%) patients (Our study was found to be compatible with the results of other studies). Urinary tract infection was detected in 7 cases (6.2%)(Our study was found to be compatible with other studies), and sepsis was found in 11 cases (9.7%). In our study, patients followed up for HB had a higher rate of sepsis; We think that it is due to the fact that we can diagnose sepsis more easily. There was G6PDH enzyme deficiency in 1 patient (0.9%)(In our study, we found a lower rate of G6PD in babies followed for HB compared to other studies). and pyruvate kinase deficiency in 1 baby (0.9%). Our study was also found to be compatible with other studies in terms of PK rate. There was hypothyroidism in 3 babies (2.7%). Our study was found to be compatible with the results of other studies. No cause was found in 47 (41.6%) newborns. Our study was also found to be compatible with the literature. The bilirubin levels of babies born with NSVY and babies with C/S were found to be 16.8 (14.6-18.2) and 16.0, respectively. The median bilirubin level of 23 patients with ABO incompatibility is 13.8 (9.23-17.0), while the median bilirubin level of 9 patients with Rh incompatibility is 16.6 (15.0-17.0). Conclusion: Careful follow-up in terms of neonatal hyperbilirubinemia in the evaluation of newborns after birth, in addition to breast milk jaundice in infants with pathological bilirubin levels according to Bhutani normograms, dehydration, UTI, congenital hypothyroidism, sepsis, blood extravasation, erythrocyte enzyme deficiency, ABO and RH incompatibility It is very important to evaluate it carefully.