Diyabetik makula ödemi olan hastalarda optik koherens tomografi biyobelirteçlerinin tedavi sonuçlarına etkisi
The effect of optical coherence tomography biomarkers on treatment outcomes in patients with diabetic macular edema
- Tez No: 736480
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Diyabetik makula ödemi olan olgularda tedavi öncesi optik koherens tomografi (OKT) biyobelirteçlerini değerlendirip, intravitreal anti-VEGF ve steroid uygulamasının ardından bir yıllık takip sonunda bu parametrelerdeki değişiklikleri ve tedavinin görme prognozuna etkisini araştırma amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Diyabetik makula ödemi bulunan 250 diyabetik hastanın 250 gözü retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3.ay sonu, 6.ay ve 12.ay rutin oftalmoskopik muayeneleri ve en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) değerlendirilip, SD-OKT'de biyobelirteç olarak tanımladığımız; santral makula kalınlığı (SMK), seröz retina dekolmanı (SRD) varlığı, retina iç katlarındaki dezoragnizasyon (DRIL) varlığı, hiperreflektif nokta (HRN) sayısı, elipsoid zon (EZ) ve eksternal limitan membran (ELM) bütünlüğü, intraretinal kistlerin (İRK) boyutu, vitreomakular adezyon (VMA), epiretinal membran (ERM) varlığı ve makular küp hacmi (MCV) tek tek irdelendi. Hastalar 1 yıllık tedavi sonucunda kazandıkları harf kazanımlarına göre iyi (>10 harf), orta (5-10 harf) ve kötü (0,05, p>0,05, p>0,05). Harf kazanımı gruplarına göre bakıldığında tedavi öncesi EİDGK, harf kazanımı iyi (>10 harf) olan grupta istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0,05, p>0,05, p>0,05, p>0,05). Sonuç: Diyabetik makula ödemi olan hastalarda intravitreal anti-VEGF ve deksametazon tedavisi anatomik düzelme ve fonkisyonel kazanç açısından etkili yöntemlerdir. Tedavi öncesi yüksek SMK, HRN ve İRK değerlerinin varlığı iyi prognozu göstermektedir. Bu biyobelirteçleri olan hastalarda düzenli tedavi ile görme artışı beklenmelidir. Tedavi başlangıcında OKT'de DRIL saptanan hastalarda görme artışı beklenmeyeceği bilinmelidir. Çalışmanın başında biyobelirteç olarak tanımladığımız SRD, ERM ve VMA varlığı ile fonksiyonel kazanç arasında anlamlı bir ilişki bulunamadığından başlangıçta bu biyobelirteçleri bulunan hastalarla görme prognozu konusunda dikkatli konuşmak uygun olacaktır. Sonuçta DMÖ bulunan hastalarda tedavi başlangıcında prognoza ait doğru ve dikkatli bilgilendirme yapmak, hastanın tedaviye uyumunu artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to evaluate the pre-treatment optical coherence tomography (OCT) biomarkers in patients with diabetic macular edema, and to investigate the changes in these parameters and the effect of treatment on visual prognosis at the end of a one-year follow-up after intravitreal anti-VEGF and steroid administration. Methods: 250 eyes of 250 diabetic patients with diabetic macular edema were analyzed retrospectively. Routine ophthalmoscopic examinations and best corrected visual acuity (BCVA) of all cases before and after the treatment at the end of the 3rd, 6th and 12th months were evaluated and defined as a biomarker in SD-OCT; central macular thickness (CMT), presence of serous retinal detachment (SRD), presence of disoragnization in the inner retinal layers (DRIL), the number of hyperreflective dots (HRD), ellipsoid zone (EZ) and external limiting membrane (ELM) integrity, intraretinal cysts (IRC) size, presence of vitreomacular adhesion (VMA) and epiretinal membrane (ERM), and macular cube volume (MCV) were examined one by one. The patients were divided into 3 groups as good (>10 letters), moderate (5-10 letters) and poor (0.05, p>0.05, p>0, 05). Considering the letter gain groups, the initial BCVA letter gain was statistically significantly lower in the group with good responders (>10 letters) (p0.05, p>0.05, p>0.05, p>0.05). Conclusion: In patients with diabetic macular edema, IVT anti-VEGF and dexamethasone therapy are effective methods in terms of anatomical improvement and functional gain. Presence of high pre-treatment CMT, HRD and IRC values indicates a good prognosis. In patients with these biomarkers, an increase in vision should be expected with regular treatment. It should be known that visual increase is not expected in patients with DRIL detected on OCT at the beginning of treatment. Since there is no significant relationship between the presence of SRD, ERM and VMA, which we defined as biomarkers at the beginning of the study, and functional gain, it would be appropriate to talk carefully about the visual prognosis with the patients who had these biomarkers at the beginning. As a result, providing accurate and careful information about the prognosis in patients with DME at the beginning of treatment will increase the patient's compliance with treatment .