Parsel kesişimlerinde geometrik algoritmaların incelenmesi
Investigation of geometric algorithms in parsel intersection
- Tez No: 504614
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde birçok haritacılık uygulamasında (kamulaştırma, kentsel ve kırsal düzenlemeler vb. ) geometrik olarak birçok yöntem uygulanmaktadır. Bu uygulamalarda karşılaşılacak durumlardan birisi ise iki parselin birbirine göre durumlarıdır. Tez kapsamında; öncelikle verilen bir parsel ve keyfi noktalar için nokta-parsel ilişkileri incelemiştir. Bu noktaların parselin içinde veya dışında olup olmadığı sorgulanmıştır. Sonrasında, verilen iki parselin birbirlerine göre durumları irdelenip, bu iki parselin birbirleri ile kesişen bölgeleri varsa, bu bölgenin köşe noktaları bulunmuş ve alan hesabı yapılmıştır. Alan hesabı yapılırken iki parselin birbirlerine göre özel durumları incelenmiştir. Matlab programı yardımıyla oluşturulan algoritma bu özel durumların her biri için çalıştırılıp, elde edilen sonuçlar şekiller yardımıyla verilmiştir. Elde edilen sonuçlar CAD ve CBS yazılımları ile karşılaştırılıp avantaj ve dezavantajları irdelenmiştir. Yapılan bu algoritma, arazide iki parsel için karşılaşılacak durumlarda altlık olabilecek düzeyde olup, hesaplamalarda büyük kolaylık sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, many mapping techniques (expropriation, urban and rural regulations, etc.) are applied geometrically. One of the situations that will be encountered in these applications is the situation of two parcels relative to each other. Within the thesis; he first examined a given parcel and point-parcel relations for arbitrary points. It has been questioned whether these points are inside or outside the parcel. Then, if the two parcels are analyzed according to each other and if these two parcels intersect with each other, the corner points of this region are found and the account of the area is made. When the area account is made, special cases of two parcels are examined according to each other. The algorithm generated by the help of Matlab program is executed for each of these special cases and the obtained results are given with formative help. The results are compared with CAD and GIS software and their advantages and disadvantages are examined. This algorithm is designed to be a base for two parcels in the field, and it is envisaged that it will provide great convenience in calculations.