El-muhâdesetu ve esâlîbu tedrîsihâ li'n-nâtikîne bi ğayrihâ المحادثة وأساليب تدريسها للناطقين بغيرها
Ana dili Arapça olmayanlara konuşma öğretim ve yöntemleri
  1. Tez No: 504634
  2. Yazar: ALMUTTASM ALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOUMIA HAJNAYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, anadili Arapça olmayanlara Arapça konuşma becerisi öğretimi konusunu ve öğretim yöntemlerini ele almaktadır. Yazar konuya, söz söyleme becerisininin genel bir açıklamasıyla başlamakta ve onun zirve noktası olan konuşma varıncaya kadar ki önemini vurgulamaktadır. Yazar, konuşma olgusunun anlamını ve bunun ne denli önemli olduğunu belirtmektedir. Konuşma öğretiminin kurallarını, öğretim amaçlarını ve aynı zamanda konuşma öğretiminde öğretmenin rolünün önemine de dikkat çekmektedir. Bu çalışma konuşma öğretimine net bir plan çerçevesinde yeni bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. Sonrasında konuşma öğretimine başlamak için en uygun zaman ve bunun dayanakları üzerinde durulmuştur. Yazar konuşma öğretim yöntemlerinin en önemlilerine ışık tutmuş, her bir yöntemin kapsam ve sınırlılıklarını sınıf ortamından örnek ders uygulamarı yoluyla net bir şekilde teker teker özetlemeye gayret etmiş, bunu yaparken de söz konusu yöntemlerle uyumluluk gösteren en iyi konuşma öğretimi stratejilerini kullanmaya çaba sarfetmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the subject of conversation in Arabic and the ways to teach it for non-native speakers. In this research, the researcher starts by explaining the skill of speaking in general, as well as emphasizing its importance untill he reaches its artistic aspect, which is the factor of conversation where the researcher explains the concept of conversation and its significant importance, mentions its rules and the purposes of teaching it. In addition, he tackles the importance of the teacher's role in teaching conversation. The research aims to introducing a suggested visualization for teaching conversation according to a plan that has clear features. Then, he focuses on the appropriate time to begin teaching conversation and stating its cornerstones. Furthermore, the researcher sheds light on the most important methods of teaching conversation, trying to conclude clear features and limits for each method through the provision of pratical measures in the classroom. That happens by performing hypothetical lessons in which he tries to implement the best strategies for teaching conversation that suit these methods.