مخالفة اإلمام زفر لإلمام أبي حنيفة في الفروع الفقهية (العبادات نموذجاً)
Muhâlefetü'l-İmâm Züfer li'l-İmâm Ebî Hanîfe fi'l-Furûi'l Fikhiyye (El-İbâdât nemûzecen)
  1. Tez No: 995813
  2. Yazar: CAFER HAVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RAHMİ TELKENAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, ilk dönem Hanefî mezhebi imamlarından İmam Züfer'in mezhebin kurucusu Ebû Hanîfe'ye muhalefet ettiği, özellikle ibadetler bölümündeki (tahâret, namaz, oruç, zekât ve hac konularında) fıkhî meseleleri incelemektedir. Araştırmanın amacı, bahse konu meseleleri ana kaynaklardan derleyip, Hanefî mezhebinin usûl kaideleri ve şer'î delilleri ışığında analitik ve mukayeseli bir şekilde incelemek; iki imam arasındaki görüş ayrılıklarının ilmî sebeplerini ortaya koymak ve her birinin tercih ve istidlal yöntemini açıklamaktır. Araştırmada betimleyici, analitik ve karşılaştırmalı yöntem benimsenmiştir. İmamların görüşleri mezhebin temel kaynaklarından takip edilerek, her birinin dayandığı deliller incelenmiş, ihtilaf noktaları ve bunların fıkhî sonuçları açıklanmıştır. Araştırmanın sonuçları, İmam Züfer'ın derin bir anlayış, güçlü bir istidlal kabiliyeti ve delile dayalı bağımsız bir içtihat yöntemine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, onun Ebû Hanîfe ile olan ihtilaflarının mezhep içinde ilmî bir zenginlik oluşturduğu ve Hanefî mezhebinin geniş bir içtihat ufkuna sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, İmam Züfer'in görüşlerinin, sağlam içtihat ve istidlal esaslarına dayandığı; bu görüşlerin Hanefî fıkhının gelişimine ve genişlemesine önemli katkılar sağladığı belirlenmiştir. Çalışma, mezhep içindeki görüş ayrılıklarının bir çdezeelişki değil, fıkhî çeşitliliğin ve İslâm hukukunun esnekliğinin bir göstergesi olduğunu da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the jurisprudential issues in which Imam Zufar ibn al-Hudhayl (may Allah have mercy on him) differed from his teacher, Imam Abu Hanifa al-Nu'man (may Allah have mercy on him), in matters related to acts of worship — including purification, prayer, fasting, zakat, and pilgrimage. The research aims to collect these issues from their original sources and to analyze them through a comparative and analytical study in light of the evidences from the Sharia and the jurisprudential principles of the Hanafi school. It also seeks to clarify the scholarly reasons behind the differences between the two Imams and to highlight the methodological approaches each adopted in reasoning and preference. The study employs a descriptive, analytical, and comparative methodology by tracing the opinions of both Imams in the primary Hanafi sources, analyzing the evidences each relied upon, and clarifying the points of disagreement and their jurisprudential implications. The findings reveal that Imam Zufar was characterized by precision in reasoning, strength in ijtihad, and independence of thought grounded in evidence. His disagreements with his teacher, Imam Abu Hanifa, were scholarly and methodological, enriching the school without diverging from it. Furthermore, the Hanafi school is shown to possess a wide intellectual scope and methodological diversity, reflecting the depth of its juristic tradition and its balanced approach to the Sharia texts and objectives. The study concludes that Imam Zufar's opinions were founded upon sound principles of reasoning and deduction and that his independent views contributed significantly to the expansion and development of the Hanafi jurisprudence. It also demonstrates that the differences among scholars within the same school were not contradictions in purpose, but rather a diversity of understanding and interpretation that enriches Islamic