Düzenli egzersiz yapan ve yapmayan kadınların bazı antropometrik özellikler ile beden imgesi ve sosyal fizik kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between some antropometric properties and the body imagination and social physical anxiety levels of regular exercise women and exercise women
  1. Tez No: 504655
  2. Yazar: NESLİHAN SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SEVİNDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Adana ili Çukurova İlçesinde yaşayan 29 yaş üstü spor yapan ve yapmayan kadınların antropometrik ölçüm değerleri, beden bölgelerinden hoşnut olma düzeyleri ve sosyal fizik kaygıları arasında anlamlı farklılık varmıdır probleminden hareketle bu çalışma, toplamda 200 kişi ve 29 yaş üstü kadınlarla yürütülmüştür. Yapılan bu çalışmada deney gurubunda yer alan bireylerin haftada en az 2 gün ve 45'er dakika spor yapan katılımcılardan oluşturulmuştur. Spor yapan denekler 10 hafta boyunca düzenli olarak takip edilmeye çalışılmış ve 10 haftalık süre boyunca düzenli spor yapıp yapmadıkları kontrole dilmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Fizik Kaygı Düzeyleri ile Beden Bölgelerinden Hoşnut Olma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için yapılan analiz sonucunda katılımcıların pre sosyal fizik kaygı düzeylerinin pre beden bölgelerinden hoşnut olma ve post beden bölgelerinden hoşnut olma düzeyleri ile negatif yönlü, post sosyal fizik kaygı düzeyleri ile pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcı bireylerin pre beden bölgelerinden hoşnut olma düzeyleri arttıkça post kaygı düzeylerinin azaldığı, post beden bölgelerinden hoşnut olma düzeylerinin ise arttığı tespit edilmiştir. Katılımcı bireylerin post sosyal fizik kaygı düzeyleri arttıkça post beden bölgelerinden hoşnut olma düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thisstudywascarriedoutwith a total of 200 womenandover 29 yearoldwomenwiththe problem of theanthropometricmeasurementvalues of womenaged 29 andolderwholive in thecity of Çukurova, Adana province, andthedifferences in theirsatisfactionwith body regionsandsocialphysicalanxieties. Inthisstudy, theparticipants in theexperimentalgroupwerecomposed of participantswhoplayedsportsfor at least 2 daysand 45 minutes a week. Athletesattemptingtofollowregularlyfor 10 weekshavebeencheckedforregularsportsduringthe 10 weekperiod. As a result of the analysis, it was found that participants' pre-social physical anxiety levels were found to be satisfactory to the pre-bodied regions and to be satisfactory to the post body regions and negative to the post-social anxiety levels and positively meaningful to the postsocial anxiety levels it is determined that there is a relationship. It was also found that as the level of satisfaction of participant individuals with pre-body regions increased, levels of post-anxiety decreased and levels of pleasure from post body regions increased. It has been found that as post social anxiety levels of participant individuals increase, the level of satisfaction with post body regions decreases.