Hastanelerde sağlık çalışanlarının motivasyon düzeylerinin örgütsel bağlılıklarına etkileri: Kırıkkale ili örneği
The effect of organizational commitment of health care providers in hospitals: Kırıkkale province sample
- Tez No: 504659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüz çalışma hayatında karşılaştığımız değişimler, yenilikler ve gelişmeler bir taraftan örgütlerin yapı ve fonksiyonlarını etkilerken diğer taraftan da nitelikli işgörenlerin örgütlerden beklentilerini farklılaştırmıştır. Bağlı bulunduğu örgüte önemli kazanımlar sağlayan işgörenlerin motivasyon düzeyleri, onların örgütlerine karşı güven duyması, bağlılık hissetmesi ve işlerinden tatmin olmalarını etkilemesi nedeniyle büyük önem taşımaktadır. İşgörenin, örgütüne olan güvenini, bağlılığını artıracak faaliyetler sayesinde kurum/kuruluş sektördeki diğer kurum/kuruluşlardan farklılaşacak ve rekabet üstünlüğü elde edebilecektir. Motivasyon, adalet ile ilişkili bir kavramdır ve motivasyonun adalet üzerinde yadsınamaz bir etkisi mevcuttur. Bu çalışmanın amacı motivasyon düzeyinin, örgütsel bağlılık düzeyi üzerindeki etkisinin boyutunu belirlemek ve önemini ortaya koymaktır. Araştırmada motivasyon ile örgütsel bağlılık arasındaki nedensellik ilişkileri değişkenlerin alt boyutları ile birlikte incelenmiştir. Bu çalışma, Kırıkkale ilinde görev yapan sağlık çalışanlarının hizmet verdikleri hastanelerdeki motivasyon düzeylerinin örgütsel bağlılıklarına olan etkisinin tespiti amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amacın gerçekleştirilmesinde“motivasyon”ve“bağlılık”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anketler iki farklı ölçek ve demografik soruların yer aldığı bölümden oluşmaktadır. Motivasyon düzeyini ölçmeye ilişkin olarak Herzberg Ölçeği, örgütsel bağlılık düzeyini ölçmeye ilişkin olarak Allen-Meyer (1997) Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Söz konusu motivasyon ölçeği, hijyen motivasyon faktörleri ve motive edici faktörler olmak üzere iki boyutta incelenirken bağlılık ölçeği ise duygusal, devam ve normatif olmak üzere üç boyutta incelenmiştir. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 24 paket programından (Statistical Package for the Social Science) yararlanılmıştır. Bu doğrultuda, Kırıkkale ilinde faaliyette bulunan hastanelerde 389 sağlık çalışanı üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde Korelasyon (1-tailed) analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların motivasyon ölçeğinde yer alan ifadelere 3,04'lük bir düzeyde katılım sağladığı ve bağlılık ölçeğinde yer alan ifadelere ise 3,08'lik bir düzeyde katılım sağladıkları görülmüştür. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler sonucunda ise, çalışanların genel motivasyon düzeyleri ile örgütsel bağlılık arasında (r= 0.791), kuvvetli pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. Yine çalışanların genel motivasyon düzeyi ile duygusal bağlılık (r= 0.810) ve normatif bağlılık arasında (r= 0.818) kuvvetli pozitif korelasyon olduğu görülmüş iken, genel motivasyon düzeyi ile devam bağlılığı arasında (r= 0.374) düşük pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. Yine çalışanların hijyen motivasyon faktörlerine ilişkin algılama düzeyleri ile örgütsel bağlılık (r= 0.769), duygusal bağlılık arasında (r= 0.780) ve normatif bağlılık arasında (r= 0.796) kuvvetli pozitif korelasyon olduğu görülmüş iken, hijyen motivasyon faktörlerine ilişkin algılama düzeyleri ile devam bağlılığı arasında (r= 0.371) düşük pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. Yine çalışanların motive edici faktörlere ilişkin algılama düzeyleri ile örgütsel bağlılık (r= 0.776), duygusal bağlılık arasında (r= 0.799) ve normatif bağlılığı arasında (r= 0,802) kuvvetli pozitif korelasyon olduğu görülmüş iken, motive edici faktörlere ilişkin algılama düzeyleri ile devam bağlılığı arasında (r= 0.362) düşük pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The changes, innovations and developments that we encounter in business life differentiated the expectations of qualified workers from organizations while affecting the structure and functions of the organizations. The motivation levels of the workers that bring important gains to the organizations that they belong to holds great significance because it affects their trust, commitment and satisfaction towards their organizations. Through the activities that increase worker's trust and commitment towards the organization, the organization will differ from other organizations and will gain competitive edge. Motivation is related to justice and motivation has an undeniable effect on justice. The aim of this study is to determine the effect of motivation level on organizational commitment level and emphasize its importance. In this research, causality between motivation and organizational commitment has been examined with sub dimensions of the variables. This study has been realized to determine the effect of the motivation levels of healthcare professionals that work in Kırıkkale province hospitals on their organizational commitments.“Motivation”and“commitment”criteria have been used while realizing this aim. Survey method has been used in this research. Related to determining motivation level Herzberg Scale has been used. Related to determining commitment level Allen-Meyer (1997) Commitment Scale has been used. Subject motivation scale has been examined under two dimensions, namely hygiene motivation factors and motivating factors while commitment scale has been examined under three dimensions, namely emotional, continuity and normative. When analyzing the data gained as the result of the application, SPSS 24 package program (Statistical Package for the Social Science) has been used. In this direction, survey has been made on 389 healthcare professionals that work in hospitals in Kırıkkale province. When analyzing data gained as a result of the application, Correlation (1-tailed) analyze has been used. At the end of the research, applicants participated in a 3,04 level to statements in motivational scale and in a 3,08 level to commitment scale. As a result of the hypothesis formed in the extent of the research, a strong positive correlation between worker's general motivation levels organizational commitment (r= 0.791) has been observed. Strong positive correlation between motivation level and emotional commitment (r= 0.810) and normative commitment (r= 0.818) has been seen. Low positive correlation between motivation level and continuity commitment (r= 0.374) has been seen. Strong positive correlation has been seen between perception levels related to hygiene motivation factors and organizational commitment (r= 0.769) and emotional commitment (r= 0.780) and normative commitment (r= 0.796). Low positive correlation has been seen between perception levels related to hygen motivation factor and continuity commitment (r= 0.371). Strong positive correlation between perception levels related to worker's motivating factors and organizational commitment (r= 0.776) and emotional commitment (r= 0.799) and normative commitment (r= 0,802) has been seen. Low positive correlation between perception levels related to motivating factors and continuity commitment (r= 0.362) has been seen.