Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki öğrencilerin müziksel işitme okuma yazma gelişimlerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of musical hearing reading and writing developments of students according to various variables in music teacher training institutions
  1. Tez No: 504660
  2. Yazar: HÜSEYİN CEVAHİR ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bilindiği gibi lisans düzeyinde müzik eğitimi; eğitim fakültelerinin müzik öğretmenliği ana bilim dalları, konservatuarlar ve güzel sanatlar fakültelerinin müzik ve sahne sanatları bölümleri tarafından verilmektedir. Bu okulların eğitim öğretim programlarında enstrüman eğitimi, müzik teorisi eğitimi ve ses eğitimi yer alır. Gerek sanatçı, gerek öğretmen veya müzik araştırmacısı yetiştiren kurumlar bu eğitimleri mutlaka programlarına alırlar. Eğitim -öğretim sürecinde bilişsel, duyuşsal ve devinişsel faaliyetleri bünyesinde çok yoğun olarak barındırdığı için Müziksel İşitme Okuma Yazma dersinin, müzik eğitiminin en temel derslerinden biri olduğu bir gerçektir. Bu sebeple Müziksel işitme okuma yazma başarısındaki gelişim, öğrencinin müziksel gelişimine ışık tutan en büyük gösterge olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; Müzik Öğretmeni yetiştiren kurumlardaki öğrencilerin Müziksel İşitme Okuma Yazma gelişimlerinin, çeşitli değişkenlere göre incelenmesi ve bu gelişime etki eden faktörlerin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada, giriş özel yetenek sınavı ve mezun olma aşamasında, bu çalışma bünyesinde uygulanan sınav arasındaki gelişim, müziksel gelişim olarak adlandırılmış ve bu gelişimi etkileyebilecek değişkenler, analizlerle ortaya konulmuştur. Bu çalışma, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2016-2017 öğretim yılı Müzik Eğitimi A.B.D son sınıf öğrencileri ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, music education at undergraduate level is given by education faculties' department of music teaching and music and Performing Arts departments of conservatories and Fine Arts faculties. These schools have instrument education, music theory education and voice education programs. Institutions that train artists, teachers or music researchers will absolutely take these trainings into their programs. It is a fact that musical hearing literacy is one of the most basic lessons of music education since it is very intensive in cognitive, affective and psychomotor activities during the education process. For this reason, the development of musical hearing, reading and writing is thought to be the biggest indicator of the student's musical development. The aim of this study is to examine the musical hearing, reading and writing development of students in the institutions that train music teachers according to various variables and to determine the factors affecting this development. In this study, entrance special talent exam and in the process of graduation, the development of the exam applied within this study was named as musical development and the variables that could affect this development were presented with analyses. This study was limited to the senior students from the department of Music Education of Abant İzzet Baysal University- Faculty of Education in 2016/2017 academic year.