The effects of periodic informative instant messages on distance learners' perception of transactional distance
Periyodik bilgilendirici anlık iletilerin uzaktan eğitimde öğrencilerin transaksiyonel uzaklık algılarına etkileri
- Tez No: 504658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ ERKUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada uzaktan eğitim yoluyla ders alan öğrencilerin dersten kopma ve dersi bırakma gibi eğilimlerini azaltmak amacıyla, öğrencilere kendilerini bir topluluğun parçası hissettirecek ve algıladıkları transaksiyonel uzaklığı azaltacak periyodik bilgliendirici anlık ileti (instant message) sağlanmasının etkisi araştırılmıştır. Bu anlık iletiler otomatikleştirmeye uygun olup belli aralıklarla hatırlatıcı/uyarıcı/tavsiye niteliğinde verilmiştir. İletilerin etkisine uygulama başında ve sonunda Öğretim Ortamlarında Algılanan Uzaklık Ölçeği (Horzum, 2011) ile bakılmıştır. Bu ölçek Diyalog, Yapı Esnekliği, İçerik Organizasyonu, Kontrol ve Öğrenci Özerkliği unsurlarını incelemektedir. Ayrıca öğrencileri bir topluluğun parçası hissettirmek amacıyla çeşitli anlık iletiler hazırlanıp verilmiş ve etkisi ise Çevrimiçi Uzaktan Eğitim Ortamında Topluluk Hissi Ölçeği (Ilgaz & Aşgar, 2009) ile ölçülmüştür. Katılımcılar (N=99) rastgele dört deney grubu ve bir kontrol grubuna rastgele atanmış ve bu öğrencilerin cep telefonlarına popüler bir mesajlaşma uygulaması kullanarak, ders içeriğine ve dinamiklerine etkisi minimum olacak şekilde hazırlanan iletler gönderilmiştir. Genel bir hipotez olarak kontrol grubuna kıyasla diğer gruplarda incelenen unsur veya unsurlarda algılanan uzaklık hissinin azalacağı ve topluluğa aidiyet hissinin artacağı büyük ölçüde desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of periodic informative instant messages targeting to make distant learners feel less disconnected and more part of a group in addition to reducing course dropout rate and distance learners pereived transactional distance. These instant messages are suitable for automatization and they were sent to full time college students who takes several online courses periodically. All of these instant messages were designed either as a reminders, warning or advice. Probable impact of these instant messages was measured using the Perceived Transactional Distance Scale in Distance Education Environments (Horzum, 2011). This instrument measures five subscales which are; Dialog, Flexibility of Structure, Content Organization, Control and Learner Autonomy. An additional set of instant messages, targeting to make students have a sense that they are a part of a learning community, were also sent in order to influence distance learners' perception of sense of community, was measured by using the Sense of Community Scale in Online Distance Education Environments (Ilgaz & Aşgar, 2009). The participants were both college and college level vocational students who were randomly assigned to four treatment groups and a control group (N=99). These instant messages were designed minimal impact on online course content and course dynamics. All messages were delivered to students' smartphones by using a a popular messaging application. The general hypothesis, is that those students receive periodic informative instant messages will report a reduced perceived transactional distance and increased sense of community, was largely supported.