Development of noble metal reducible oxide catalysts for carbon monokside oxidation
Karbon monoksit eksidasyonu için asil metal indirgenebilir oksit katalizörlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 50466
  2. Yazar: MURAT ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, asil-metal-indirgenebilir-oksit (NMRO) katalizörlerinin hazırlanması için gerekli deneysel yöntemlerin yerleştirilmesi için Y-AI2O3 destekli Pt/Sn02 katalizörünün geliştirilmesi, katalizörün fiziksel özelliklerinin yaraşıra CO adsorplanma ve oksidasyon özelliklerinin incelenmesi ve geliştirilen katalizörün katalitik davranışının yalnız Pt veya Sn02 içeren katalizörlerle karşılaştırılmasıdır. %0.3Pt/%6SnO2/Al2O3 (ağırlık) ile %6Sn02/Al203 (ağırlık) katalizörleri hazırlanarak endüstriyel %0.3Pt/Al2O3 (ağırlık) katalizörü ile karşılaştırıldı. Bu üç katalizörün toplam yüzey alanları fiziksel ve kimyasal adsorplanma teknikleri kullanılarak ölçüldü. Pt/Al203 ve Pt/Sn02/Al203 katalizörleri için CO adsorplanma eşsıcaklık eğrileri ve izosterik adsorplanma ışılan ise kromatografik darbe yöntemi kullanılarak belirlendi. Son olarak, her üç katalizörün (Pt/Al203, Sn02/Al203 ve Pt/Sn02/Al203 ) katalitik aktivite testleri 60°-150°C sıcaklık aralığında ve bir sürekli akışlı mikroreaktör sisteminde gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlar, (i) 40°-150°C sıcaklık aralığında %0.3Pt/Al2O3 ve %0.3Pt/%6SnO2/Al2O3 katalizörleri üzerinde etkin CO adsorplanması gözlendiğini, ve (ii) düşük sıcaklıklarda Sn02 etkin katkı maddesinin eklenmesi ile Pt katalizörünün etkinliğinin arttığını ve bu sonucun birbirine yalan konumdaki Pt ve SnQ2 arasındaki sinerjiden kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of the present study was to establish experimental techniques used in the preparation of noble-metal-reducible-oxide (NMRO) catalysts by developing a y-Al203 supported Pt/Sn02 catalyst, to study the physical properties as well as the CO adsorption and CO oxidation characteristics of the catalyst, and to compare its catalytic behavior with those of catalysts containing corresponding quantities of either Pt or Sn02 alone. A 0.3wt%Pt/6wt%Sn02/Y-Al2O3 catalyst and a 6wt%Sn02/y-Al2O3 catalyst were prepared and compared with a commercial 0.3wt%Pt/y-Al2O3 catalyst. Total surface areas, total pore volumes and metal surface areas of the three catalysts were measured using non specific and specific adsorption techniques. CO adsorption isotherms and isosteric heat of adsorption are obtained for the Pt/Al203 and Pt/Sn02/Al2O3 catalysts using the chromatographic elution technique. Finally catalytic activity tests were conducted on all three catalysts (Pt/Al203, Sn02/Al2O3 and Pt/Sn02/Al2O3) in a microreactor flow system in the 60°-150°C temperature range. The results obtained confirm that (i) activated adsorption of CO is observed in the 40°-150°C temperature range on both the commercial 0.3 wt %Pt/y-Al203 catalyst and the 0.3wt%Pt/6wt%Sn02/y-Al2O3 catalyst prepared, and (ii) the CO oxidation activity of the Pt catalyst is enhanced at low temperatures by the Sn02 promoter due to the synergy between the closely located Pt and Sn02 particles.