Sosyal ağlar ve eşik bekçiliğinin değişen rolü
The changing role of gatekeeping and social networks
- Tez No: 504673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sosyal medyanın ortaya çıkışı ile geleneksel haber merkezlerinin yapı ve işlevlerinde değişiklikler görülmeye başlanmıştır. Sosyal medya, editör ve gazetecilerin veri toplama biçimini ve bilgi akışını kontrol etme işlevlerini değişime uğratmıştır. Bu değişiklikler ile eşik bekçiliği kavramı da yeniden düşünülmesi gereken kavramlar arasına girmiştir. Çalışmada, Alexa sitesine göre en çok takip edilen 100 haber sitesi içinden seçilen 10 haber sitesi editörüne derinlemesine mülakat tekniğinden faydalanarak; kuruluşlarındaki sosyal medya kullanımı, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, veri toplama sürecinde sosyal medyanın rolü ve içeriği denetleyen mekanizmalar hakkında toplam 11 soru yöneltilmiştir. Bu kapsamda sosyal medyanın veri toplama modeli ve yapılanmasını nasıl değiştirdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda sosyal medyanın; editörlerin geleneksel rollerini etkilediği ve günümüzde en önemli haber kaynaklarından biri durumuna geldiği görülmüştür. Ayrıca, Twitter'ın haber merkezlerinin günlük çalışmalarında haber almak için en sık kullandıkları sosyal ağ olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılanların %70'i eşik bekçiliği sürecinde editörü daha etkili bulurken, %30'u ise bu sürecte muhabiri daha önemli bulmaktadır. Çalışmaya katılanların %70'i eşik bekçiliği sürecinin muhabirden başladığını ifade ederken, %30'u ise editörün bu sürecin ilk aşaması olması gerektiğine inanmaktadır. Çalışmada, editöryal süreçte genel yayın yönetmeni ile yayın koordinatörü kararı veren son kişi(ler) olmalarına rağmen, internet haberciliğinde editörün oldukça önemli bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Katılımcılar, geleneksel medya ile internet medyasındaki eşik bekçiliği sürecindeki en önemli farklılığın, hız, doğruluk ve güvenilirlik faktörleri olduğunu, kuruluşlarında sosyal medya içeriklerinin doğruluğunu kontrol eden bir mekanizma bulunmadığını ancak kendi bünyelerinde oluşturdukları bazı filtrelerle bu sorunu aşmaya çalıştıklarını ortaya koydular.
Özet (Çeviri)
With the advances in social media, some changes started to happen in the face and the function of the traditional newsrooms. More than that, social media has changed how editors and reporters, report the news and, perhaps more importantly, control the flow of information. The gatekeeping concept came among the concepts that should be reconsidered due to the changes have been made. This study examined 10 news professionals chosen among the 100 most visited news websites according to Alexa websıte. In-depth interview technique was used in order to ask them 11 questions regarding the usage of social media in their respective news organization, user-generated content, social media's role in newsgathering process and the mechanism which controls the content. In this study, the way that social media has changed the newsgathering model and structure is analyzed. The findings show that the social media had an impact on the editor's traditional role in the newsroom and has become one of the most important news references in today's newsrooms. The Twitter has identified as the most used social network to gather news in the daily newsroom's work. The respondents suggested the speed, validity, and reliability as the most significant differences between traditional media and digital media. While 70 percent of the participants believe that the editorial process starts from the reporter, 30 of the participants think that the process starts with the editor. 70 percent of the participants believe in the fact that editors play the most significant role when it comes to the process of gatekeeping whereas the other 30 percent opt for the reporter as their primary choice in this process. This study found that although chief editor and editorial coordinator are the people who make the ultimate decisions regarding publishing a news, the editor plays a crucial role in internet journalism. They also said that there are not any specific mechanism to control the social media content in their respective news, however, they made their filters in order to cope up with social media content.