Güneydoğu Anadolu akeramik neolitik dönem ölü gömme gelenekleri ve sosyokültürel yapı
Burial traditions and sociocultural structure in Southeastern Anatolia in aceramic neolithic period
- Tez No: 504706
- Danışmanlar: PROF. DR. OKŞAN BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, Güneydoğu Anadolu bölgesi Akeramik Neolitik dönem topluluklarının sosyokültürel yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Toplumsal yapının anlaşılmasında ölü gömme gelenekleri hayati bir önem taşımaktadır. Araştırmacılar ölü gömme gelenekleri ve ritüellerini inceleyerek toplumsal yapıyı daha iyi kavrayabilir ve sosyal ilişkilerini tanımlamaları mümkün olabilir. Bu sayede Neolitik toplulukların hayatına ilişkin bir çerçeve oluşturulmasını sağlar. Akeramik Neolitik dönem toplulukları eski Yakın Doğu'da eşsiz ölü gömme uygulamalarında bulunmuşlardır. Bu uygulamaların arasında insan kafatasının vücuttan alınarak koruyup onurlandırmayı içeren“Kafatası Kültü”yer almaktadır. Bu“kafatası kültü”uygulamasının neden yapılmış olduğu konusu, arkeolojinin önemli bir odağı olmuştur. Bu çalışmada“kafatası kültüne”ilişkin farklı görüşler değerlendirilmiş ve bu ölü gömme ritüellerinin Akeramik Neolitik topluluklarının sosyokültürel yapısı üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Bu ritüellerin daha iyi anlaşılabilmesi için Yakın Doğu'nun önemli bir parçası olan Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Akeramik Neolitik dönem topluluklarına ait mezarlar, ölü gömme uygulamaları ve mezar armağanlarından bahsedilmiştir. Son olarak ölü gömme uygulamalarının sosyal yapıyı anlamadaki önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the sociocultural structure of the Southeastern Anatolia Aceramic Neolithic period communities. The burial tradition has considerable importance for understanding of social structure. Researchers could understand the social structure and identify social relations better by examining the burial traditions and rituals of burials. In other words, it provides a framework for the life of Neolithic communities. The Aceramic Neolithic period communities have performed unique dead burial practices in the prehistoric Near East. One of these practices is the“Skull Cult”which involves taking human skull from the body to protect and honor it. Why the“skull cult”practice was performed has been an important focus point of archeology. In this study, different opinions about“skull cult”was evaluated and the effects of these burial rituals on the sociocultural structure of the Aceramic Neolithic communities are discussed. To better understanding these rituals, graves belonging the Aceramic Neolithic period communities in Southeastern Anatolia region, which is an important part of Near East; dead burials practices and grave goods are also mentioned. Finally, the importance of burial practices to understand the social structure is debated.