Örgütsel sessizlik, tükenmişlik sendromu ve çalışan performansı ilişkisi
Organizational silence, burnout syndrome and employee performance relationship
  1. Tez No: 504712
  2. Yazar: AYSUN KIR
  3. Danışmanlar: PROF. SELEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknoloji çağı olarak adlandırılan 21. Yüzyılda, örgütlerin sahip olduğu teknoloji, onları rakiplerinden ayırarak rakiplerine üstünlük sağlamasında temel etmen olmaktan çıkmıştır. Çünkü günümüzde teknoloji, gerekli sermayeye sahip bütün örgütler tarafından kolaylıkla ulaşılabilen bir unsur haline gelmiştir. Bu yüzden de teknoloji faktörünün yerini artık insan faktörü almıştır. Örgütlerin birbirlerine karşı rekabet avantajı sağlayabilmelerinin ve bunu sürdürebilmelerinin temel şartı, örgüt için fayda sağlayabilecek nitelikli çalışanlara sahip olmak ve onların yeteneklerinden en yüksek şekilde yararlanabilmektir. Bu çalışmada örgütsel sessizlik, tükenmişlik sendromu ve çalışan performansı ilişkisi incelenmiştir ve çalışmanın teorik kısmında bu kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın ampirik kısmında ise örgütsel sessizlik, tükenmişlik sendromu ve çalışan performansı değişkenlerinin arasındaki ilişkinin araştırılması amacı ile Antalya/Manavgat ilçesindeki 2 kamu hastanesi ve 5 özel hastanenin 219 çalışanından elde edilen bilgiler doğrultusunda güvenilirlik, doğrulayıcı faktör analizi (geçerlilik analizi), t testi, varyans analizi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen verilere ve sunulan önerilere araştırmanın sonuçlar kısmında yer verilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel sessizlik ve çalışan performansı ile tükenmişlik sendromu ve çalışan performansı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ancak, örgütsel sessizlik ile tükenmişlik sendromunun alt boyutları arasında kısmen bir ilişki bulunmasına rağmen genelde bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The technology that organizations have in 21st century called technology era has no longer a main factor in gaining an advantage over their competitors, by being different than the others. Because, technology in today's world has become a factor easily delivered by all organizations who have legal capital. So that, human factor has taken the place of technological factor. The main condition of providing an advantage over an organization to each other and maintain that issue is to have qualified worker who can benefit for organization and is to utilize qualified worker's abilities. In this study, it is examined relationships between organizational silence and burnout syndrome and employee performance. A forementioned concepts is explained therotical part of the study. Reliability, confirmatory factor analysis (validity analysis), t-test, variance analysis and correlation analysis were performed toward information obtained from 219 employees of 2 public hospitals and 5 private hospitals in Antalya/Manavgat district with the purpose of researching in the relationships among the concepts such as organizational silence, burnout syndrome and employee performance in ampirical part of the study. Obtained data and offered suggestions are in the part of the results in the study. As a result of the research, there was a meaningful relationship between organizational silence and employee performance, also burnout syndrome and employee performance. On the other hand, any relationship was not found in generally, although there was a relatively relationship between organizational silence and subdimensions of burnout syndrome.