Tevhid-i Efkâr gazetesinin Milli Mücadele'ye bakışı (1921-1923)
Tevhid-i Efkâr newspaper's perspective on Turkish National Struggle (1921-1923)
- Tez No: 504729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Milli Mücadele döneminde gazeteler, bu mücadeleyi destekleyenler ve desteklemeyenler olarak ikiye ayrılmıştır. Tevhid-i Efkâr gazetesi bu süreçte Milli Mücadele'nin önemli bir savunucusu olarak yer almıştır. İlk nüshası 2 Haziran 1921'de yayınlanan gazetenin başyazarı Velid Ebuzziyâ'dır. Ankara'ya ve Mustafa Kemal Paşa'ya sempatiyle bakan gazete, müttefik devletlere, Yunan ordusuna ve İstanbul Hükümeti'ne karşı son derece olumsuz bir tutum içindedir. Gazete, Eskişehir-Kütahya Savaşları, Sakarya Meydan Muharebesi, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni kapsayan muharebeler döneminde övgü dolu yazılarla Türk ordusunun yanında yer almıştır. Türk ordusuna ve halkına moral vermiş, orduya yardım çağrıları yapmıştır. Başarısızlığa uğranılan anlarda dahi gelişmelere iyi yönünden bakmış, kamuoyunda oluşabilecek ümitsizlik halinin önünde geçmeye çalışmıştır. Muharebelerin ardından gelen, Mudanya ve Lozan görüşmelerini kapsayan müzakereler döneminde Mîsâk-ı Millî'yi esas alan yazılar yazmıştır. İsmet Paşa'nın Mîsâk-ı Millî doğrultusunda elinden geleni yaptığını, kılıcının ardından kalemiyle de savaştığını iddia etmiştir. Müzakereler esnasında ve sonucunda oluşan olumsuz durumlardan diğer devletleri sorumlu tutmuş, başarıları ise İsmet Paşa'ya atfetmiştir.Gazete, Milli Mücadele döneminde vuku bulan Saltanatın Kaldırılması ve İzmir İktisat Kongresi gibi gelişmelerde de daima Ankara'nın yanında olmuştur. Bu gelişmeleri Ankara'nın muvaffakiyetleri olarak görmüştür. Hem saltanata ve İstanbul Hükümeti'ne son verilmesini, hem de iktisadi teşebbüslerde bulunulmasını son derece faydalı bulmuştur. Tüm bunlar göz önüne alındığında, gazetenin Milli Mücadele'ye taraftar gazeteler kategorisine sokulabileceği görülmektedir. Bu çalışmada da gazetede yer alan haberler ve yazılar doğrultusunda bu tez ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the period of National Struggle, Turkish press was divided into two as the supporters and opponents of this struggle. The newspaper named Tevhid-i Efkâr acted as an important supporter of the National Struggle in this process. Tevhid-i Efkâr, which had a leader writer named Velid Ebuzziyâ, came into broadcasting life in 2nd June 1921. Having a symphaty for Mustafa Kemal Pasha and Ankara, the newspaper had a negative attitude to the Allies, Greek army and the government of Istanbul. Tevhid-i Efkâr supported Turkish army with passionate articles during the period of wars named Eskişehir-Kütahya, Sakarya and Büyük Taarruz. It called for help for Turkish army in this process and published sedative articles for public opinion. Even in the defeat times, it had a positive attitude and tried to prevent hopelessness. After the period of wars, in the negotiation period including Mudanya and Lozan conferences, the newspaper published articles about Mîsâk-ı Millî. It claimed that Ismet Pasha had done his best in the direction of Mîsâk-ı Millî. Regarding other countries responsible of negative results of the negotiations, all of the successful results belonged to Ismet Pasha in the newspaper's opinions. The newspaper also supported Ankara during the period including abolition of reign and the congress of economics in İzmir. It found these events very useful and regarded them as achievements of Ankara. As a result of these datas, it can be seen clearly that Tevhid-i Efkâr is a supporter of National Struggle. In this study, this thesis has been tried to prove in the directions of the news and articles published in the newspaper.