Abdurrahman Velid Ebüzziya: Dönemi ve gazeteciliği
Abdurrahman Velid Ebuzzia: His period and his journalism
- Tez No: 546837
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Abdurrahman Velid Ebüzziya (1882-1945), ailesinden gelen gazetecilik mesleğiyle, Türk basınına önemli katkılarda bulunanbasın tarihimizin önemli simalarındandır. Dönemin gazetelerinde örnekleri pek de görülmeyen harita, resim, karikatür ve fotoğraf gibi görsel malzemelerin kullanılması, çift taraflı seri baskı imkânını sağlayan rotatif baskı makinasını matbaasında kullanması, gazetenin kadrosunda özel bir foto muhabiri bulundurması, nitelikli alanlar için muhabir istihdam etmesi ve çıkartmış olduğu gazetelerin pek çok gazeteci ve yazar için adeta bir okul işlevini görmesi, Velid Ebüzziya'nın Türk basınına katkılarındandır. Velid Ebüzziya, aksiyoner kimliğiyle Milli Mücadele'ye, gerek yazılarıyla gerekse M.M. Grubu üyeliğiyle önemli katkılarda da bulunmuş ve İstiklal Madalyasıyla taltif edilmiştir. Yeni devletin kimi icraatlarına karşı, gazetesi Tevhid-i Efkâr'da ilkesel bir duruş sergilemiş, bu durum onun muhalif bir gazeteci olarak bilinmesine yol açmıştır. Ancak Velid Ebüzziya'nın muhalefeti konjoktürel bir tavırdan değil ilke ve prensiplerden kaynaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman Velid Ebüzzia (1882-1945) is one of the important people of our press history who made important contributions to the Turkish press with his journalism profession. Use of visual materials such as maps, pictures, cartoons and photographs which are not seen in the periodicals of the period, use the rotary printing machine which provides double-sided series printing, have a special photojournalist in the staff of the newspaper, employ the correspondent for the qualified areas and many of the newspapers for the journalist and writer to serve as a school, he is one of the contributors of Velid Ebüzzia to the Turkish press. Velid Ebüzzia also made important contributions to the National Struggle with his writings and the member of M.M. Group and was awarded with the Medal of Independence. Against some of the actions of the new state, the newspaper has taken a principled stance in Tevhid-i Efkâr and this situation has caused it to be known as an opposition journalist. However, the opposition of Velid Ebüzzia was not based on a conjunctival attitude but on principles.