Güvenlikleştirme teorisi ve dünya-sistem yaklaşımı çerçevesinde soğuk savaş sonrası İran dış politikasında Kürt meselesi
Kurdish issue in the post-cold war Iranian foreign policy within the framework of securitization theory and world-system approach
- Tez No: 504728
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu tez, İran'ın Kürt politikalarını güvenlik temelinde ele almasına katkı sağlayan dinamikleri araştırmayı ve anlamayı amaçlamaktadır. Tezin metodolojisi, İran'ın Kürt politikalarını güvenlikçi yaklaşım temelinde değerlendirmesine etki eden iç ve dış dinamiklerin dikkate alınmasıyla belirlenmiştir. Güvenlikleştirme teorisi ile ülke içi faktörlerin rolü ortaya konulmaya çalışılmış, dünya-sistem yaklaşımıyla da İran'ın güvenlik temelli Kürt politikalarının bölgesel ve uluslararası boyutu tartışılmıştır. Bu iki kuramsal çerçevenin sunduğu perspektifte, İran'da İslam Cumhuriyeti rejimini koruma motivasyonları canlılığını muhafaza ettiği sürece güvenlik temelli Kürt politikalarının devam edeceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate and understand the dynamics which contribute Iran to handle Kurdish policies at the security-base. The methodology of the thesis is set by taking into consideration both the internal and external dynamics affecting Iran's security-based Kurdish policies. While securitization theory provides to divulge the domestic factors, world-system approach underpins to comprehend the regional and international context of Iran's security based Kurdish policies. Within the framework of these two theoretical perspectives, thesis suggests that Iran's security-based Kurdish policies will continue as long as Islamic Republic regime is eager to guard its basic founding credentials.