Kolektivist kültürel oryantasyon ve bilgi paylaşımı tutumu arasındaki ilişkiler - bir araştırma
The relationship between collectivist cultural oriantation and knowledge shari̇ng attitude and a research
- Tez No: 504734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, işletmelerde yoğun olarak görülen bilgi paylaşımı sorunsalına işletme çalışanlarının içinde bulunduğu toplulukçu kültürel oryantasyon paradigması ile yaklaşılacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde ana araştırma konusu bilgi paylaşımı tutumları olduğu için teorik açıdan bu değişkeni inceleme ele alınmıştır. İkinci bölümde kültürel çevre ve kültürel oryantasyon konuları bireysel ve kolektivist açıdan incelenecektir. Kolektivist ise; bireyselciliğin aksidir, toplumsallık öngörülmektedir. Bireylerin tek tek faydaları değil toplumsal faydalar önemlidir. Bireylerin içerisinde bulundukları gruplarını merkez olarak görür. Bu bakış açısında, birey kendi kültüründe değil toplum kültüründe hareket etmelidir. Çalışmanın üçüncü yani son bölümü ise araştırma bölümünden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to approach the question of information sharing, which is seen intensely in enterprises, with the paradigm of collectivist cultural orientation in the employees of the business. In the first part of the study, the main research topic is information sharing attitudes, so this theoritical investigation is examined. In the second part, cultural environment and cultural orientation issues will be examined in terms of individual and collectivist. The collectivist is; it is the opposite of individualism, sociality is foreseen. Individual benefits are important, not individual benefits. Individuals see the groups they are in as the center. In this perspective, the individual should act not in their own culture but in the culture of society. The third part of the study is the research part.