Kollektivist ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş sürecinde ortaya çıkan sorunlar (Özbekistan örneği)
Problems occuring in the transforming process from collectivist economy to market economy (case study for Uzbekistan)
- Tez No: 72919
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET SSCB 'nin dağılmasından sonra, Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan ülkelerde yeni bir ekonomik sisteme geçme süreci başlamıştır. Bununla beraber bu ülkelerde dışa açılma sürecinin gerçekleşmesi, piyasaların genişlenesi, globalleşme ve küresel rekabet kavramlarının da geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Ayrıca, Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan ülkelerde piyasa ekonomisine geçiş beraberinde bir takım sorunları ortaya çıkarmıştır. Ekonominin merkezden yönetilmesi, ekonomik kararların tek taraflı alınması, Kollektivist ekonominin temel yapısını oluşturmuştur. Bununla birlikte ekonomik kuralların bu sistem içerisinde kontrol altında tutulması, yani üretici ve tüketicilerin serbest karar alamamaları bu ekonomik sistemin bazı olumsuzluklarını da ortaya çıkarmıştır. O yüzden Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan ülkelerdeki politik ve ekonomik amaç ortaya çıkan sorunların atlatılması ve bu sorunlara karşı tedbirlerin alınması olmuştur. Bu tezin amacıda Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan Özbekistan'da piyasa ekonomisine geçiş sürecinde ortaya çıkan sorunları tespit etmek olmaktadır. Gelişen dünya ülkelerinin dayandıkları piyasa ekonomisini referans alarak ortaya çıkan sorunların hangi etkenler sonucu meydana geldiğini belirlemektir. Tezimizin birinci bölümünde genel olarak piyasa ekonomisi ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Kollektivist ekonominin tarihine yer verilerek, Kollektivist ekonominin uygulamaları gerçekleşen SSCB' den söz edilmektedir. Üçüncü bölümde SSCB' nin ekonomik çöküntüye nasıl uğradığı ve Özbekistan'ın bağımsızlığına kavuşması ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde Özbekistan ekonomisinin genel yapısı ele alınmakta ve sektörel gelişmelerden bahsedilmektedir. Son bölümde Kollektivist ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte Özbekistan 'da ortaya çıkan sorunlara açıklık getirilmektedir.Bu tezdeki incelemeler Kollektivist ekonomiden piyasa ekonomisine geçişte ortaya çıkan; zihniyet farklılığı ve personel alt yapı, hukuki alt yapı eksikliği, maddi alt yapı, kamu ekonomisinin büyüklüğü ve cari ekonomik koşullardan kaynaklanan sorunlar tespit edilmiştir. Kollektivist ekonominin farklı yapıya sahip olması bu sistemden piyasa ekonomisine geçmeyi hedefleyen ülkeler için yukarıda saymış olduğumuz sorunları ortaya çıkarmıştır. Bu sorunlara çözüm önerilerinin bulunması ise belli bir süre ve uygulanılacak ekonomik politikaların başarısına bağlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Affer USSR has dispersed, new period of shifting to a new economy system was observed in the Collectivist economies. Along with that it has made development such consepts as occurance of period of opening outside, expanding of markets, globalization and global competistion long with making necessary. Besides, Collectivist structured countries have met problems dunig passig to market economy. Consequenty administration of economy from the centre, faxing economical decisions unilaterally has effected the foundament of Collectivist economy. Fur ther more the economic rules not fully working, meaning imability of producer and consumer to take independent decisions has brought up some problems of this economic system. Therefore the aim if the conntries with Collectivist economy structure has been coping with aroused problems. The aim of this is to determine the problems arisen during the period of passing to market economy m Uzbekistan. The aim is determing due to which factors these problems arosue by taking the world countries based on market economies as a referens. In the first part of thesis market economy is explained. In the second part it is talked about USSR where applications of Collectivist economy have been used giving place to the history oh the development of Collectivist economy. In the third part it is expained how USSR applying Collectivist economy came to crisis and how rwpublics of Uzbesitan.The last chapter explains the problems arisen during passing period from Collectivist economy to the market economy. İn this thesis it has been examined as a result of our research some problems, during passing from Collectivist to market economy, caused by intellectual dinersity and personal infrastructure, lack of legal infrastructure, infrastructure of marerals and current conditions. Collectivist economy has a very different structure which is caustng the problems as counted above for the countries that nean to pass from this system to another.Finding somtren suggesrons to hese problems is depending on time and sucess of economic polities.