Community archaeology in pakistan: Three sites in Gandhara as a case study
Pakistan'da toplumsal arkeoloji: Gandhara'daki üç yerleşimin durum çalışması
- Tez No: 504736
- Danışmanlar: PROF. DR. DOMİNİQUE SELİN TEZGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Pakistan'daki Mankiala, Mohra Muradu ve Jandial isimli üç ayrı arkeolojik sit alanında gerçekleştirilebilecek olası bir toplumsal arkeoloji projesinin kapsamını incelemektedir. Bu olasılık, projenin içinde bulunması gereken bağlam üzerinden, Pakistan'ın arkeolojik araştırma tarihine bir bakış içerisinden ve aynı zamanda Pakistan'ın kültürel mirasının şu anda içinde olduğu çöküşte etkisi olan nedenler üzerinden anlatılacaktır. Bir arkeolojik araştırma yöntemi olarak toplumsal arkeoloji, farklı araştırmacılar tarafından nasıl anlaşıldığına ve bugünkü arkeolojik araştırmadaki yerine bakılarak ayrıntıyla tartışılacaktır. Ardından, Mısır'da bulunan Quseir için tasarlanan ve dünya çapında toplumsal arkeoloji projeleri için temel başvuru niteliğinde olan Quseir Toplumsal Arkeoloji Projesi'nin yöntemi önerilen yöntem olarak sunulacaktır. Bu yöntemin Pakistan'da uygulanabilirliği, seçilen üç arkeolojik alanın çevresinde yaşayan insanlar ile birebir mülakatlar gerçekleştirilerek ve ziyaretler sırasında yapılan gözlemler üzerinden incelenecektir. Bu antropolojik saha çalışması ile kişilerin çevresinde yaşadıkları arkeolojik alanları nasıl algıladıklarını; bu alanlar hakkında ne kadar bilgili olduklarını; turizm ve arkeolojik araştırma üzerine görüşlerinin ve arkeolojik alanları anlamaya, deneyimlemeye ve yorumlamaya yönelik eğitimsel müdahalelere nasıl baktıklarını sohbetler üzerinden tespit etmek amaçlanmaktadır. Diğer bulguların yanı sıra, saha çalışmasının sonuçları göstermektedir ki yukarıda bahsedilen eğitimsel müdahaleler olumlu karşılanmaktadır ve bu ülkedeki arkeolojik araştırmaların geleceği için olumlu bir işarettir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the scope of conducting a community archaeology project at three archaeological sites from Gandhara, Pakistan; Mankiala, Mohra Muradu and Jandial. In analyzing this possibility, the context in which such a project would be conducted is presented through a look at Pakistan's history of archaeological research, as well as a variety of factors that have contributed to the decrepit state of Pakistan's cultural heritage, today. Community archaeology as a method of archaeological research is discussed in detail, along with its meaning as understood by various scholars, and its importance within archaeological research today. The proposed methodology is then presented; the Community Archaeology Project Quseir (CAPQ) methodology, devised for a project in Quseir, Egypt, has become a primary guiding principle for community archaeology projects worldwide. Its applicability in Pakistan is examined in this study through fieldwork conducted in the form of one-on-one interviews with people residing around the three selected sites, as well as external observations made during site visits. This anthropological fieldwork aimed to explore how interviewees perceived the sites they live around, through conversations about their knowledge regarding the respective sites, and their views on tourism, archaeological research, and possible educational interventions which can aid in enhancing their knowledge, experience and interpretation of archaeological sites. The results of this fieldwork display, amongst other findings, a heightened interest in the aforementioned educational interventions, a positive sign for future archaeological research in the country.